Petigorsk cami inşaatında uzlaşma

Petigorsk’ta cami inşaatı için vatandaşlarla anlaşıldı

Stavropol Din İdaresinin, cami inşaatına karşı çıkan Vinsadı köy  sakinleri ile var olan anlaşmazlığı giderdiği açıklandı. Cami inşaatı için gerekli evrakların hazırlanmasına devam ediliyor.

 

Stavropol Kray Predgornıi bölgesi, Vinsadı köyünde 8 Haziranda cami inşaatına karşı bir eylem yapılmış ve eyleme 600 kişi katılmıştı. Şu anda ise köy sakinleri ile yaşanan bu anlaşmazlığın çözüme kavuşturulmuş olduğu, herhangi bir protesto olmadığı için cami inşaatı için hazırlıkların devam ettiği Stavropol Kray Din İdaresi temsilcisince açıklandı.

 

13 Mayıs 2014’de Stavropol Müftüsü Muhammed Rahimov’un Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e Petigorsk’ta inşaatı durdurulan caminin yerine bir cami inşa edilmesi için müdahil olmasını istemesinin ardından, Cami inşaatı için Vinsadı köyü Stavropol Kray yönetimince seçilmişti..

 

Stavropol Kray Din İdaresi basın sözcüsü Ruzan Danilov “ Cami inşaatı için yönetimin ilk olarak seçtiği yeri planlıyoruz. Protestoların yaşandığı köy buraya 25 kilometre uzaklıkta. Cami inşaat bölgesi boş bir alan, en yakın yer atık fabrikası. Bu bölge köye ait bir bölge ve galiba bundan ötürü bir anlaşmazlık yaşandı. Şu anda mesele çözüme kavuştu” dedi.

 

Danilov’un ifadesine göre, cami için ayrılan arsa tamamıyla uygun bir yer ve şu anda cami olarak kullanılan binaya sadece altı kilometre uzaklıkta.

 

Kavkazki Uzel,AjansKafkas