“Nart Hazinesi” dünyanın hazinesi

Nart Hazinesi sanat projesinin sahipleri Rusya Federasyonu Kültür Bakanı tarafından ödüllendirildi.

 

Nart Hazinesi projesinin sahipleri Boris Tajev, Nikolay Komarov, Natalya Batırova, Tatyana Mazilova ve ressam Albina Tajeva ulusal kültüre hizmetlerinden ötürü ödüllendirildi.

 

Ödül töreni Moskova Bolşoy Tiyatrosunda yapıldı. Proje sahipleri ödüllerini RF Kültür Bakanı Vladimir Medinski’nin elinden aldı. Bakan Medinski sanatçılara ödüllerini takdim ederken, “Bu ödül, yeteneğiz ve özverinizi Rusya kültür hazinesine büyük katkılar yapmak için kullanmış olmanızın bir simgesidir” dedi.

 

Ressam Albina Tajeva, Moskova Uluslar Evi ile birlikte beş yıl önce Kafkasya’nın kültür mirasının korunmasını amaçlayan projeyi hayata geçirmeye başladı. Bu süre içinde projeye Rusya’nın 12 bölgesinden, Avrupa, Asya, Afrika ve Latin Amerika’da yer alan 22 ülkeden, 9 binin üzerinde çocuk ve genç katıldı.

 

Adını, Kafkasya halklarının Nart efsanelerinden alan proje, plastik sanatlar, edebiyat, görsel sanatlar, internet projeleri, dans ve müzik çalışmalarını kapsıyor. Yarışmanın finalist ve kazananlarının çalışmalarından oluşan gezici sergi Rusya’nın birçok şehrinde, İtalya, Türkiye, Ürdün ve Abhazya’da bulundu. Geçen yıl proje çerçevesinde bir yazar grubu tarafından Rusça ve Kabardeyce bir kitap yayınlandı.

 

NatPress, AjansKafkas