Malaşenko: IŞİD Kafkasya’da etkin değil 

Aleksey Malaşenko ve Ahmet Yarlıkapov Kafkasya’daki direnişçileri arasında IŞİD’e münferit katılımlarından bölgeyi etkilemeyeceğini düşünüyor. 

 

Dağıstan’ın Hasavyurt bölgesindeki direnişçi komutanlarından Çeçen Süleyman Zaylanabidov, diğer direnişçiler tarafından bölücülükle suçlanmasının ardından IŞİD lideri Ebu Bekir el Bağdadi’ye biat etti. Tanınmış Kafkasya uzmanları Aleksey Malaşenko ve Ahmet Yarlıkapov bu gelişmeyi Kavkazki Uzel’e değerlendirdi.

 

Moskova Karnegi Merkezi uzmanlarından Aleksey Malaşenko, IŞİD’in Kafkasya’da ağırlığı olmadığını düşünüyor:  “Auhovski direnişçi liderinin biatı belki de IŞİD üyelerinin Kafkasya ile ilgili açıklamalarına destek mahiyetinde bir eylemdi.  (Eylülde IŞİD militanları İnternette Vladimir Putin’e Çeçenya ve tüm Kafkasya’da kontrolü ele alma tehdidinde bulunmuştu). Fakat ben, şimdilik bunun çok ciddi bir tehdit olduğunu düşünmüyorum. IŞİD’in büyük hedefleri var. Orta Asya, Keşmir, Endonezya, Afganistan ve Pakistan’da çok daha organize güçler var.  Özbekistan İslam hareketinden ve Pakistan Taliban’ından destek görüyorlar. Kafkasya’da ise IŞİD sanıldığı kadar popüler değil. Onların hareket tarzı Kafkasyalılar tarafından benimsenmiyor” .

 

Kafkasya Emirliğinin IŞİD lideri El Bağdadi’yi tanımadığını hatırlatan Malaşenko, bu yapı içinde Suriye ve Irak’ta savaşan Rusya vatandaşları ile ilgili olarak da “Farklı kaynaklara göre bunların sayısı iki bin civarında. Bazıları sonuna kadar savaşmak istiyor, bazıları ise geri dönebilir. Geri döndüklerini neler olabileceğini zaman gösterecek” açıklamasında bulundu.

 

 

Yarlıkapov: Bazı saha komutanlarının eylemleri Emirliğin görüşünü yansıtmaz

 

Rusya Bilimler Akademisi, Etnoloji ve Antropoloji Enstitüsü uzmanlarından Ahmet Yarlıkapov da Kafkasya’daki direnişçiler arasında birkaç kişi dışında Ebu Bekir El Bağdadi’ye biat eden olmadığını hatırlattı ve “Aksine Kafkasya Emirliği, IŞİD’e karşı bir açıklama yaptı. Bir ya da birkaç saha komutanının tavrının Kafkasya Emirliğinin görüşünü yansıttığını ileri süremeyiz. Gelecekte Kafkasya direnişçileri arasında dağılma olup olmayacağını, yönetimi ve emirleri farklı yönde hareket eden örgütün yaklaşımları belirleyecek” açıklamasında bulundu.

 

Gelecekte çok daha geniş bir alana yayılmayı hedefleyen IŞİD’in şu anda sadece Irak ve Suriye’de etkin olabildiği bölgeyi kontrol ettiğini belirten Yarlıkapov, “Önemli olan, devlet yapılanmasını oluşturabilmiş olmaları. Devlet kurumlarının inşası, vergi sistemi ve bütçe yapımında eski Irak Baasçılarını ustaca kullandılar ve tam anlamıyla işleyen bir devlet kurdular. Elbette ideolojileri sınırlarının ötesine ulaşmayı öngörüyor. Bence, Kafkasya da gündemlerindeki bölgelerden biri” dedi.

Ajans Kafkas