Litvanya devlet başkanı da Soçi’ye gitmiyor 

Litvanya Devlet Başkanı Dalia Grybauskaite Rusya’nın insan hakları saygı duymaması nedeniyle Soçi Olimpiyatlarına katılmayacağını açıkladı.

 

Litvanya Devlet Başkanı Dalia Grybauskaite Brüksel’de dün gazetecilere “Rusya’nın insan hakları ihlalleri, Litvanya ve doğudaki partnerleriyle ilişkileri ve ülkemize uygulanan ekonomik müeyyideler göz önünde bulundurulduğunda Soçi Olimpiyatlarına katılmayı doğru gösterecek bir neden göremiyorum” dedi.

 

Ekim başında Rusya Tüketici Hakları Koruma ve İnsan Refahı Denetleme Federal Servisi (Rospotrebnadzor) Litvanya’dan süt ürünleri alımını durdurdu, Eylül’de ise Litvanya’dan gelen nakliye araçları Rusya gümrük noktalarında özel incelemeye maruz kaldı.

 

Avrupa Komisyonu başkan yardımcısı, AB hukuk meseleleri komiseri Viviane Reding de Olimpiyatlara katılmayacak. Reding, Rusya’daki azınlıklara yönelik baskılardan ötürü Soçi’ye gitmeyeceğini açıkladı.

 

2 Aralık’ta Gürcistan hükümet heyetinin Soçi’deki resmi açılış törenine katılmayacağı açıklandı. 8 Aralık’ta Almanya devlet başkanı Olimpiyatlara gitmeyeceği açıkladı. 15 Aralık’ta Estonya Devlet Başkanı Thomas Hendrik İlves Soçi’deki Olimpiyatlara ‘yoğun programından’ ötürü katılamayacağını açıkladı. ABD Başkanı Barack Obama da aynı gerekçeyle Soçi’ye gitmeyeceğini kaydetti.

 

Soçi’de yapılacak Olimpiyatlara 150 bin katılımcı ve 1,5 milyon misafir bekleniyor. Uzmanlar, 2014 Olimpiyatlarında yabancı sporseverlerin yüzde 10’u geçmeyeceğini, Rusyalı izleyicilerin çoğunluğunu ise Kuban ve Rostov bölgesinden vatandaşların oluşturacağını tahmin ediyor.

AjansKafkas