Kuzey Kafkasya’ya bir askeri kement daha

Vladikavkaz/Ajans Kafkas – Kuzey Kafkasya’yı tam anlamıyla askeri çembere alan Rusya yönetimi yeni kışlalardan birini de Kuzey Osetya’da açtı.

En son Kabardey-Balkar’da bir kışla açan Rusya, Kuzey Osetya’nın başkenti Vladikavkaz’da devasa bir askeri kampı hizmete soktu.

Açılış töreni 14 Kasım’da yapılan komplekste yönetim binalarının yanı sıra sınır muhafaza birliği çalışanlarına tahsis edilen 39 daire yer alıyor.

Şubatta başlayan inşaat çalışmaları hızla tamamlanan kampın açılış törenine katılan FSB Başkanı Nikolay Patruşev, "Burası sınır muhafızlarının görevlerini tam olarak yerine getirebilmeleri için yeterli imkanlara sahip. Bundan sonra biz de onlara verilen görevleri yerine getirip getirmediklerini sorma hakkına sahip olacağız” dedi. Etkileri Kuzey Kafkasya’ya da yayılan Çeçenya’daki vahşetin mimarlarından biri sayılan Patruşev, “Terörizmle mücadelede yürütülen çalışmalar ciddi sonuçlar verdi. Eylem sayısı azalıyor, onların engellenmesi için önemli çalışmalar yürütülüyor" ifadelerini kullandı.

Patruşev, şu bilgileri aktardı: “Genel istatistikten söz edilebilir: 2005’de Rusya’da 257 eylem, 2006’da 112 eylem oldu. Geçen senenin ilk dokuz ayında 99 eylem gerçekleşmişti, içinde bulunduğumuz senenin ilk dokuz ayında ise 38 eylem gerçekleşti.”

‘2003-2010 yıllarında Rusya Federasyonu Devlet Sınırı’ adlı federal program çerçevesinde Kuzey Kafkasya’da askeri kışlalar kuruluyor.

Rusya Federasyonu FSB Sınır İdaresi, Kuzey Osetya’da dört yeni askeri kamp inşa etti: Dzinaga, Abaytikau, Urikau ve Karmadon. Sene sonuna kadar Verkhniy Zaramag, Buron, Suargom ve Çmi askeri kampları açılacak. KU/ÖZ/FT