Hükümlüyü imam pişman edecek!

Çerkesk/Ajans Kafkas – Karaçay-Çerkes’te Hıristiyan papazların ziyareti ihmal etmeyip vaazlar verdiği Çerkesk’teki cezaevi imamlara da açılıyor.

Federal İnfaz Karaçay-Çerkes İdaresi basın sekreteri Lüdmila Rıjenkova, cezaevinde Müslüman mahkûm ve tutukluların ibaret edeceği bir mescidin açılacağını duyurdu.

Rıjenkova, "Aslında dini desteğe sadece mahkûmlar ihtiyaç duymuyor. Hücrelerde kalan tutuklu ve zanlılar da başlarına geleni düşünüyor. Kendileri zor durumdayken üzerlerine olumsuz hisler çöküyor. Şu anda cezaevinin tadilatı devam ediyor. Tadilatın ardından Müslümanların ibadet edebileceği bir oda olacak. Hıristiyan din adamlarının hükümlüleri ziyaret etmesi gelenekselleşti. Ülkenin milli özelliklerini göz önünde bulundurarak Müslüman din idaresi temsilcilerine de dini konuda destek olmaları teklifiyle gittik” dedi.

Karaçay-Çerkes Din İdaresi Başkan Yardımcısı İsmail Bostanov da, teklifi kabul ettiklerini belirterek meseleye yaklaşımlarını şu sözlerle ortaya koydu:

“Teklifi dini vaazların tutuklulara yardımcı olacağı ümidiyle kabul ettik. Eğer kişi suçlu değilse, maneviyatının sağlamlaşmasına ve tutukevinden sağlam bir ruh haliyle çıkmasına yardımcı olmamız gerekir. Eğer kişi suçtan ötürü hüküm giydiyse nasıl bir günah işlediğini anlatmamız lazım. Suçlulara pişman olmayı öğretmeliyiz. Pişman olan bir insan suçu tekrarlamaz." Müslüman Din İdaresi cezaevini her ayın son perşembesi ziyaret edecek. Bostanov, netice alınması halinde ziyaretlerin sıklaşabileceğini kaydetti. KU/ÖZ/FT