Çerkes işadamları birleşti

Ali Aslanov

Karaçay-Çerkes Cumhuriyetinde Çerkesya İşadamları Derneği kuruldu.

Karaçay-Çerkes’de 10 Nisan’da yapılan bir toplantı ile Çerkesya İşadamları Derneği kuruldu. Derneğin başkanı Ali Aslanov, resmi kayıt işlemleri için belgelerin hazırlanmakta olduğunu açıkladı.

Aslanov’un verdiği bilgilere göre derneğin kurucular kurulunda tanınmış Çerkes işadamlarından Rusya Federasyonu Federasyon Konseyi üyesi Vyaçeslav Derev, Saturn tarım şirketi müdürü Cambot Hapsirokov, Çerkesk tarım ve inşaat firması genel müdürü Yuri Nartokov ve Asta şekerleme genel müdürü Ayşat Astejeva yer aldı.

Kurucu üyelerden Yuri Nartokov, kendilerine başvuran bütün işadamlarına milliyet farkı gözetmeden yardımcı olmaya çalışacaklarını ifade etti.

Çerkesya İşadamları Derneğinin kuruluşunu değerlendiren Karaçay-Çerkes Adıge Khase (Çerkes Derneği) başkanı Muhammed Çerkesov “Bu konuyu uzun süredir konuşuyorduk. Bu dernek sadece işadamlarının haklarını korumakla ilgilenmeyecek. Aynı zamanda Çerkes işadamları arasında iletişimi arttıracak, ortak projeler üretecek. Sonrasında belki uluslararası bir yapıya bürünerek farklı ülkelerden Çerkes işadamlarını bünyesine katabilir” dedi.

Kaynak: Politika09, Ajans Kafkas


Yorumlar
  1. Avatar
    Saim Tuc Bıc-ra

    Halkına refah sağlamanın en büyük yöntemi ekonomik gelişme içinde olmaktır. Ticaret denince ilk akla gelen tacirlik yapmaktır, yani alıp satma ama, para üretilen yerde birikir. Dolaysıyla hangi yönde olursa olsun bu girişim takdire değerdir ve tüm dünya Çerkes iş adamlarınca itibar görmesini temenni ediyorum ve bu teşebbüsün başarılı olmasını ediyorum, kurucularına sevgi selam sunuyorum.