Kafkasyalı mahkumlar açlık grevinde

Mordovya’da 7 nolu cezaevinde tutulan Kafkasyalı mahkumlar açlık grevine başladı

 

Mordovya Cumhuriyeti 7 nolu cezaevinde, çoğunluğu Kafkasyalı bir grup mahkum, cezaevi şartlarını ve cezaevi çalışanlarının kendilerine yönelik tutumlarını protesto amacıyla açlık grevi ilan etti. İlgili açıklama mahkum yakınlarından gelirken, cezaevi yönetiminden konuyla ilgili bir açıklama yapılmadı.

 

Cezaevinde bulunan yakınının zarar görmesinden endişe ettiği için soyadının açıklanmasını istemeyen Magomed isimli vatandaş, açlık grevinin 28 Mart’ta başladığını ve halen devam ettiğini ifade etti. “Mordovya 7 nolu cezaevinde çok sayıda Kafkasyalı var. Açlık grevine en az 30 kişi katılıyor, ancak katılımcı sayısı sürekli değişiyor, çünkü cezaevi yönetimi protestoyu öğrenince problemi çözmek yerine hücre cezası veriyor” açıklamasında bulunan Magomed, Kafkasyalılara çok kötü muamele edildiğini söyledi.

 

Magomed’in ifadesine göre, mahkumlar yemek yemiyor, sadece su veya çay içiyorlar, amaçları, bağımsız insan hakları savunucuları, savcılık ve diğer teftiş organlarının dikkatini çekmek ve ihlallerin kaldırılmasını sağlamak.

 

Cezaevindeki Müslümanların ibadet etmelerinin engellendiğini ve dini kitaplar okumalarına izin verilmediğini de kaydeden Magomed, “En sık karşılaşılan olaylardan biri şu: Mahkum namaz kılarken hapishane görevlisi özellikle geliyor, mahkumun namazda olmasından ötürü tepki vermemesini disiplin ihlali olarak değerlendirip iki hafta hücre cezası veriyor. Birçoğu, kanunen yasak olmasına rağmen bir aydan fazla süre hücrede tutuluyor. Yemek de bir başka konu, verilen şeyi yemek mümkün değil. Ayrıca Müslümanların domuz eti yemediği de göz önünde bulundurulmuyor” dedi.

 

Krasnodar Kray’lı bir mahkumun annesi de elverişsiz şartlardan ötürü mahkumların sık sık hastalandığını, sağlık hizmeti verilmediğini, herhangi bir şikayetin hücre cezasıyla sonuçlandığını ifade etti. Ayrıca eylemcilerin, insan hakları savunucuları ile görüşünceye kadar greve devam edeceklerini de kaydetti.

 

Kadının ifadesine göre, açlık grevindekilerin çoğunluğu Adıgey, Kuzey Osetya, Dağıstan, Ermenistan, Çeçenya ve Krasnodar Kray’lı tutuklulardan oluşuyor.

 

 

Kavkazki Uzel, AjansKafkas