Kafkasyalı altı sporcu Rusya serbest güreş şampiyonasında madalya kazandı

Abdusalam Gadisov

Dağıstan’ın Kaspiysk şehrindeki Ali Aliyev spor kompleksinde 8-10 Mayıs tarihleri arasında Rusya Serbest Güreş Şampiyonası gerçekleştirildi.

Kazananlar arasında Dağıstan, Stavropol, Kabardey-Balkar ve Kuzey Osetya’dan altı sporcu bulunuyor. Dereceye giren Kafkasyalı sporcular Bakü’de yapılacak Avrupa Oyunları Rusya karmasının üyeleri olacaklar.

Kaspiysk’teki Rusya Serbest Güreş Şampiyonası, Bakü’de 12-28 Haziran tarihleri arasında yapılacak ilk Avrupa Oyunları ve 7-12 Eylül tarihleri arasında ABD’de yapılacak dünya şampiyonası için seçme turnuvası olarak değerlendiriliyor.

8 Aralık 2012 tarihinde Avrupa Olimpiyat Komitesi Genel Asamblesinde 2015’de ilk defa gerçekleştirilecek Avrupa Olimpiyat Oyunlarının Bakü’de yapılması kararı alınmıştı. Avrupa Olimpiyat Oyunları 12-28 Haziran tarihleri arasında 20 farklı spor dalında gerçekleştirilecek.

Dağıstan’daki turnuvada 57 kiloda birinciliği Viktor Lebedev (Yakutya, Cumhuriyeti-Krasnoyarsk), ikinciliğiİsmail Musukayev (Dağıstan-Kabardey-Balkar), üçüncülüğü ise Azamat Tuskayev (Moskov bölgesi-Kuzey Osetya) ve Nariman İsrapilov (Dağıstan-Moskova) birlikte aldılar.

61 kiloda altın madalyayı Aleksandr Bomogoyev (Buryatiya-İrkutski bölgesi), gümüş madalyayı Camal Otarsultanov (Moskova bölgesi-Çeçenya), bronz madalyayı Gacimurad Raşidov ve Rustam Abduraşidov aldı (her ikisi de Dağıstan’dan).

65 kiloda birinciliği İlyas Bekbulatov (Dağıstan), ikinciliği Soslan Ramonov (Moskov bölgesi-Kuzey Osetya), üçüncülüğü Ahmed Çakayev ve Magomed Kurbanaliyev (her ikisi de Dağıstan) aldı. 70 kiloda birinci Magomedrasul Gazimagomedov (Stavropol Kray) kazandı. Bu kategoride ikinciliği İsrail Kasumov (Krasnoyarsk-Moskova), üçüncülüğü ise Yevgeni Jerbayev (Buryatiya-Moskova) ile Rasul Cukayev (Çeçenya) kazandılar.

74 kiloda en iyi sonuçları Anivar Geduyev (Krasnodar Kray-Kabardey-Balkar), ikinciliği Stanislav Haçirov (Kuzey Osetya), üçüncülüğü Ahmed Gacimagomedov ve Habib Batırov (her ikisi de Dağıstan) aldı. 86 kiloda şampiyon Abdulraşid Sadulayev (Dağıstan-Moskova) oldu. Gümüş madalyayı Şamil Kudiyamagomedov (Dağıstan), bronz madalyayı Anzor Urişev (Krasnoyarsk-Kabardey-Balkar) ve Soslan Ktsoyev (Moskova bölgesi-Kuzey Osetya) kazandı.

97 kiloda altın madalyayı Abdusalam Gadisov (Dağıstan-Moskova bölgesi), gümüş madalyayı Vladislav Baytsayev (Kuzey Osetya-Moskova), bronz sahibi Adlan İbragimov (Çeçenya) ve Magomed İbragimov (Dağıstan) aldı. Son olarak 125 kiloda ise birinciliği Hacimurat Gatsalov (Moskova bölgesi-Kuzey Osetya), ikinciliği Eduard Bazrov (Kuzey Osetya-Samara), üçüncülüğü Bekhan Dukayev (Çeçenya) ve Muradin Kuşhov (Dağıstan-Kabardey-Balkar) aldılar.