Kafkasya’da bir hafta (27 Ekim-2 Kasım) 

Kafkasya’da geçtiğimiz haftanın öne çıkan olayları: 

 

Abdulatipov’un istifası için açlık grevi

 Dağıstan’ın farklı bölgelerinden sekiz eylemci açlık grevi ilan etti. Eylemciler yolsuzluk problemine dikkat çekmeği amaçladıklarını ve Ramazan Abdulatipov’un istifasını istediklerini açıkladı. Açlık grevi kararı, sivil toplum örgütü temsilcileri ve ‘Adil Rusya’ partisi yerel şubelerinin ortaklaşa planladığı, ‘anayasal hakların korunması için büyük halk mitingine’ Adalet Bakanlığı tarafından izin verilmemesinin ardından alındı.

 

Stavropol’de hayatı durduran yangın

28 Ekimde Kulakov Caddesinde bulunan ‘Severnaya’ elektrik trafosunda yangın çıktı. Yangın söndürüldü, ancak içinde okulların da bulunduğu 49462 ev ve binada elektrikler kesildi. Kazanın yol açtığı aksaklıkların giderilmesi için çalışmalar bir kaç gün devam etti.

 

Ermenistan ve Azerbaycan devlet başkanları Paris’te görüştü

27 Ekimde, Fransa’nın girişimiyle Azerbaycan ve Ermenistan Devlet Başkanları İlham Aliyev ile Serj Sarkisyan Paris’te bir araya geldi. Azerbaycan ve Ermenistan başkanları Fransa Devlet Başkanı François Hollande, AGİT Minsk grubu eş başkanı ve AGİT başkanı özel temsilcisi ile müzakerelerde bulundu. Hollande büyük bir barış anlaşması üzerinde çalışmalara başlanması önerisinde bulundu. Aliyev ve Sargisyan Uluslararası Kızıl Haç Komitesi başkanlığında kayıplar hakkında bilgi alışverişini kabul etti. Tarafların üst düzeyde görüşmelerine devam etmesi konusunda da anlaşma sağlandı.

 

Volgograd’lı kadınlar Moskova’da protesto eylemi yaptı

28-31 Ekimde Moskova’da eylem yapan Volgograd’lı çok çocuklu anneler, kendilerine vaade edilen sosyal yardımların yerine getirilmesini istedi. Moskova’daki eylemden sonuç alamayan kadınlar, çok çocuklu ve maddi durumu iyi olmayan ailelere vaat edilen konut önceliği, maddi yardım ve diğer sosyal yardımların yerine getirilmesi için Volgograd’a dönüşlerinin ardından milletvekilleri, senatörler ve devlet başkanına yazılı başvurularda bulundu.

 

Ruslan Kutayev’in cezasını iki ay azaltıldı

 Çeçenya Yüksek Mahkemesi 31 Ekimde Kuzey Kafkasya Halkları Asamblesi başkanı Ruslan Kutayev’in dört yıllık hapis cezasını iki ay indirdi. ile ilgili mahkeme kararının iptali konusundaki başvuruyu inceledi. Uyuşturucu bulundurmakla suçlanan Kutayev, insan hakları savunucuları tarfından siyasi mahkum olarak görülüyor.

 

3 direnişçi öldürüldü

Güvenlik güçlerinden yapılan açıklamalara göre, geçtiğimiz hafta meydana gelen çatışmalarda biri Kabardey-Balkar’da, ikisi Dağıstan’da olmak üzere üç direnişçi öldürüldü.

Kavkazki Uzel, Ajans Kafkas