Kafkasya Emirliği ile IŞİD arasında silahlar konuşur mu?  

Uzmanlar Kafkasya Emirliğinden ayrılan bazı direnişçilerin IŞİD’e katılmaları hakkında değerlendirmelerde bulundu.  

 

Kafkasya Emirliğinin Dağıstan Vilayeti lideri Ebu Muhammed ve Dağıstan ve Çeçenya’daki direnişçi grup liderlerinden birkaç isim geçtiğimiz günlerde, Emirlik’ten ayrılarak IŞİD lideri Ebubekir Bağdadi’ye biat ettiklerini açıkladı. Kavkazki Uzel konuyla ilgilenen uzmanlardan son gelişmeleri yorumlamalarını istedi.

 

İnguşetya devlet başkanlığı bünyesindeki aşırılıkçılıkla mücadele araştırma konseyi üyesi, “Şafak” kültür-eğitim merkezi başkanı ilahiyatçı Ahmed Tangiyev, Dağıstan direnişçi liderinin IŞİD’e biatını pr hamlesi olarak yorumluyor ve direnişçiler arasında dağılmaya neden olmayacağını düşünüyor.

 

Moskova Carnegi Merkezi üyesi Aleksey Malaşenko da Dağıstan Emiri’nin biatının ciddi sonuçlar doğurmayacağı görüşünü paylaşıyor. Malaşenko “Ebu Muhammed, elbette Dağıstan’daki yapılanmalar içerisinde önemli bir figür. Bahsettiğimiz dikey bir yapılanma değil. Bu arada, hala Emirliğin yapısı hakkında neredeyse hiç bir şey bilmiyoruz. Sempatizan kitlesi ve lidere doğrudan bağlı birkaç grup var. Diğerleri ise sadece formel olarak bağlı. IŞİD’e bağlananlara gelince, unutmamak lazım ki burası Kafkasya, yani Çeçenya’daki savaşlardan beri Arap savaşçılara özel bir sevgi gösterilmeyen bir yer. Onlar Çeçenlere ve Kafkasyalıların Müslüman kimliğine tepeden baktılar” dedi.

 

Gazeteci Orhan Cemal ise son gelişmelerin, Kafkasya’da ve özel olarak Dağıstan’da Kebekov’a bağlı İslamcılar ve radikal cihat taraftarları arasındaki karşıtlığın yansıması olduğu düşüncesinde. “Kebekov oldukça ılımlı bir karakter, defalarca aşırı şiddetin kabul edilemez olduğu yönünde açıklamalar yaptı” diyen Cemal, son aylarda yaşanan olayların, özellikle Untsukul bölgesindeki askeri operasyon ve Çeçenya’da direnişçi ailelerine yönelik baskıların direnişçiler arasında radikal eğilimin yükselmesine neden olduğunu belirtti. Cemal “Daha olgun olanlar Kebekov’u destekliyor, gençler ise IŞİD taraftarı, çünkü Kebekov’un davranışlarını zayıflık olarak görüyorlar” açıklamasında bulundu.

 

IŞİD’e bağlılık yemini edenlerin Dağıstan’da, toplu idamlar, sivil halka saldırı gibi metotların yer aldığı IŞİD uygulamalarını benimseyip benimsemeyeceği hakkında değerlendirmede bulunan Uluslararası Araştırmalar Enstitüsü araştırmacılarından Ahmed Yarlıkov şunları ifade etti: “IŞİD’in kontrolünde bulunan bölgesi ve sürekli kaynakları var. Silahlanma, egemenlikleri altındaki bölgede kaynak sağlama gibi imkanlara sahipler. Kafkasya Emirliğinin ise kontrol edebildiği bir bölge ve en önemlisi halk desteği yok. Eğer biat edenler IŞİD’in taktiklerini uygulayacak olurlarsa sadece kendi sonlarını hazırlamış olurlar, çünkü böyle bir uygulama onları halktan daha da uzaklaştırır” dedi.

 

Uzmanlar, IŞİD taraftarlarının topluca Suriye’ye gitmesi ya da direnişçiler arasında bulunan farklı akımlar arasında silahlı çatışma yaşanması ihtimallerinin zayıf olduğunu ve Kebekov’un yeni Dağıstan Emiri olarak atadığı Said Arakanski’nin tanınan bir figür olmadığını belirttiler.

 

Ajans Kafkas