Kadınların Sözü yayına başladı

Caharkale – Doş dergisi ekibinin çıkardığı Kadınların Sözü yayın hayatına başladı.

 

Kafkasya’nın ilk bağımsız kadın dergisi olarak tanıtılan Kadınların Sözü, Moskova’da yayınlanan Doş dergisi ekibinin ürünü. Kafkasya İnisiyatif Merkezi ve ‘Sintem’ Çeçen sosyo-psikoloji merkezi de dergiye destek veriyor. İlk sayının tanıtımı 13 Ağustos’ta Caharkale şehir kütüphanesinde yapıldı.

 

Derginin ilk sayısında Çeçenya’da çocuk ölümleri, annelik yardımlarının kullanımındaki hileli tablolar, hapisten çıkan kadınlara yardım eden ‘Laram’ sivil örgütü hakkında bir dosya, Kızıl Haç çalışanı Luiza Hajgeriyeva ve şarkıcı Marina Aydayeva ile yapılan röportajlar, Dağıstanlı doktor ve hayırsever Ayşat Magomedova hakkındaki hatıralar yer alıyor.

 

Yazarların ifadesine göre, yeni dergi Kafkasya’da kadın sorununun güçlü bir şekilde gündeme getirilmesi için ilk girişim olarak görülebilir. Doş ve Kadınların Sesi yazı işleri müdürü İsrapil Şovhanov, dergide her bir Kafkasyalı kadının şahsi endişe ve problemlerini dile getirme imkanı bulabilmesinin amaçlandığını kaydetti.

 

Şovhalov “Kafkasya’da kadınlar her zaman geri plandaydı. Kadınların hakları hiçbir zaman konuşulmadı, zaten hiçbir zaman hakları da olmadı. Kadının sorununun yakını bir erkek, baba, dede, erkek kardeş ya da eş tarafından çözüleceği düşünüldü ve böyle öğretildi. Ancak son zamanlarda Kafkasya kadınları kendi haklarını, kararlı bir şekilde kendileri savunmaya başladı. Herhangi bir problemi gündeme getirmek isteyen her kadına imkan tanımak istiyoruz. İsteyen her kadın yazılarını gönderebilir” dedi.

 

Şovhalov derginin içeriği ve hacmiyle ilgili olarak da şunları söyledi: “Pilot sayıyı hazırlarken 34 sayfa olacağını planlamıştık, ancak 50 oldu. Moda, yemek gibi konularda farklı metinler de geldi, ama biz bu tür materyallerin diğer dergilerde de okunabileceğini düşündük ve sadece problemlere yoğunlaşmayı seçtik. Yine de planladığımız sayfa sayısı yetmedi. Şimdilik sayfa sayısına sınırlama getirmedik. İlk 3-4 sayı sonra hacminin ne olacağı belli olacak”.

 

Dergiye elektronik ortamda ulaşmak şimdilik Doş dergisi sitesinden mümkün olacak. Daha sonra Kadınların Sözü için ayrı site açılacak.

 

Doş dergisi 2003 yılında yayına başladı. Başlangıçta sadece Çeçenya’ya hitap eden dergi 2008’den itibaren Kafkasya geneline yönelik muhalif bir çizgide yayın yapmaya başladı.

 

Kavkazki Uzel, AjansKafkas