Nalçik olayları ödül getirdi

Nalçik/Ajans Kafkas – Kabardey-Balkar’da gençlerin isyanına sahne olan 13 Ekim 2005 olaylarıyla ilgili çekilen bir belgesel film, Moskova’da düzenlenen bir festivalde ödül aldı.

Kabardey-Balkar Terörle Mücadele Şubesi çalışanı Oksana Fetisova ve Rusya Federasyonu Acil Durumlar Bakanlığı Kabardey-Balkar İdaresi’nin basın sekreteri Kantermir Davıdov’un çektiği ‘Çocuklara ölmeyi öğretmeyin’ adlı film, ‘TV-Radyo-Antiterör Festivali’nin ‘gazeteci tahkikatı’ dalında üçüncü geldi.

27-30 Kasım tarihlerinde Moskova’da Dedektif prodüksiyon şirketi tarafından düzenlenen festivale katılan 16 dakikalık filmde tanıkların ifadeleri ve arşiv kayıtları kullanıldı.

Davıdov, filmin Kabardey-Balkar İçişleri Bakanlığı Halkla İlişkiler ve Enformasyon Şubesi Başkanı Marina Kiasova’ya ithaf edildiğini belirtti. Kiasova da, "Böyle bir festivale katılmak büyük bir sorumluluk, çünkü festivalin temel görevi, toplum istikrarının korunması, terörizm gibi global bir kavramın gerçek sebeplerinin izah edilmesidir" dedi. SKNWS/RE/ÖZ/FT