“Kanokov’un gidişi Soçi korkusundan kaynaklanıyor”

Uzmanlar Kabardey-Balkar devlet başkanlığına Yuri Kokov’un getirilmesini Moskova’nın güvenlik endişesine bağlıyor.

 

Uzmanlar Kabardey-Balkar devlet başkanlığına Arsen Kanokov’un yerine emniyet teşkilatından Yuri Kokov’un getirilmesini, Moskova’nın Soçi 2014 öncesi güvenlik düzeyini arttırma isteğiyle açıklıyor. 

 

Uzmanlar, Kanokov’un Kabardey-Balkar başkanlığı görevinden ayrılma sebebinin, Olimpiyatlar öncesinde bölgede güvenlik durumunu iyileştirmek isteyen federal merkezin isteği olduğunu düşünüyor.

 

Enformasyon Politikası Vakfı uzmanı Andrey Serenko, Kanokov’un istifasının öngörülebilir olduğunu ifade etti. Serenko’ya göre esas neden güvenlik. Soçi 2014 Kış Olimpiyatları arefesinde Kabardey-Balkar, Kafkasya’nın en sorunlu cumhuriyetlerinden biri.

Bu yılın ilk dokuz ayında Kabardey-Balkar’da meydana gelen çatışmalarda en az 26 kişi öldürüldü. Ölenlerin üçü polis, yirmi üçü direnişçi. Çeçenya’da aynı dönemdeki ölü sayısı 28, Dağıstan’da ise 150.

 

Serenko, Kanokov’un görevi bırakmasındaki bir diğer nedenin, emniyet teşkilatı ve FSB ile aralarındaki anlaşmazlık olduğunu düşünüyor. Serenko “Anlaşmazlığın nedeni nakit para akışı üzerindeki kontrol mücadelesiydi. Siloviklerin yolsuzluk mekanizmasının parçası olduğu biliniyor” dedi.

 

Aleksey Muhin de Olimpiyatlar öncesindeki güvenlik endişesinin emniyetten bir ismin başkanlığa getirilmesinde etkili olduğu görüşüne katılıyor. Muhin ayrıca son zamanlarda ortaya çıkan yolsuzlukların Kanokov’un itibarını zedelediğini vurguladı.

 

Kabardey-Balkar son bir yıl içinde üst düzey bürokratların karıştığı yolsuzluk olaylarıyla gündeme geldi. Devlet başkanlığı genel sekreteri Vladimir Jamborov, mülkiyet bakanı Habdulsalam Ligidov ve eski yardımcısı Ruslan Jamborov gözaltına alındı.

 

Kavkazki Uzel, AjansKafkas