Kanokov: Rus nüfusa imtiyazlar verilecek

Kabardey-Balkar Devlet Başkanı Arsen Kanokov, Rus göçünün tersine çevrilmesi konusunda çalışmaların devam ettiğini açıkladı.

 

Önceki gün Elbrus düşünce kulübünün toplantısına katılan Kanokov, bir kez daha Rus nüfusun Kabardey-Balkar’ı terk etmesi sorununu gündeme getirdi ve göçün tersine çevrilmesi konusunda bir program hazırlanması çalışmalarının devam ettiğini açıkladı.

 

Devlet Başkanlığının internet sitesinde de konuyla ilgili bir açıklama yayınlandı. Buna göre Rus nüfusun tüm faaliyet alanlarına dahil olması için, aralarında üniversite giriş kotası, konut sağlanması ve Rusya üniversitelerini iyi dereceyle bitirenlerle Kabardey-Balkar’da çalışmaları için anlaşma yapılmasının da bulunduğu imtiyazlar sağlanacak. Ruslar 2010 nüfus sayımına göre 193 bin ile Kabardey-Balkar nüfusunun yüzde 22,5’ini oluşturuyor.

 

Slav nüfusun bölgeyi terk etmesinin öne geçilmesi ve Kafkasya’ya göçün geri çevrilmesi, son yıllarda Rusya yönetiminin önemle üzerinde durduğu bir konu. 5 Temmuz 2011’de dönemin Devlet Başkanı Dmitri Medvedev Nalçik’te RF Devlet Başkanlığı bünyesindeki sivil toplum ve insan hakları konseyi üyeleriyle görüştü. Görüşme sonunda Medvedev, Kafkasya müftüleriyle de bir toplantı yaptı ve tüm Müslüman din adamlarını, Kafkasya haklarından olmayanların Kafkasya’ya dönmelerine yardımcı olmaya çağırdı.

Kavkazki Uzel, AjansKafkas