Kabardey-Balkar’da çok çocuklu ailelere ek destek geliyor

Nalçik – Kabardey-Balkar’da çok çocuklu ailelere yapılan yardımlara bir yenisi ekleniyor. Üçüz bebek anneleri ek yardım alacak.

 

Kabardey-Balkar yönetimi üçüz ve daha fazla bebek dünyaya getiren kadınlara maddi yardımda bulunacak. Kabardey-Balkar hükümeti, Devlet Başkanı Kanokov’un talimatıyla ‘Aile’ kanununda değişikliği öngören tasarıyı kabul etti.  Kanun değişikliği 1 Ocak 2013’den sonra doğan üçüz ve üzeri her bebek için anneye 50 bin ruble yardım verilmesini öngörüyor. Kanokov “Her bir Kabardey-Balkar ailesinde en az üç çocuk olması, her yıl ülkede 10-20 bin bebeğin dünyaya gelmesi isteniyor, bu bizim geleceğimiz” dedi.

 

Kabardey-Balkar’da 2012’de üç üçüz bebek doğumu ve 2013’de şu ana kadar bir üçüz bebek doğumu kayıtlara geçti. Böylelikle üçüz bebeklere yapılacak yardım çok çocuklu ailelere ek destek olacak. Kabardey-Balkar’da çocuk başına verilen maddi yardımların yanı sıra, çok çocuklu ailelere özel imkanlar tanınıyor. Örneğin beş ve üzeri çocuklu ailelere 250 bin ruble konut yardımı, on veya üzeri çocuklu ailelere minibüs veriliyor.

 

 

NatPress, AjansKafkas