Kabardey-Balkar Savcılığı Timur Kuaşev davasıyla ilgili bilgi verdi 

Kabardey-Balkar Savcılığı, Rusya devlet başkanı danışmanın Timur Kuaşev davasıyla ilgili bilgi talebine cevap verdi. 

 

Kabardey-Balkar Cumhuriyeti savcılığı Rusya Federasyonu devlet başkanı danışmanı, sivil toplum ve insan hakları devlet başkanlığı konseyi başkanı Mikhail Fedotov’un gazeteci Timur Kuaşev’in ölümüyle ilgili başvurusuna cevap verdi.

Kavpolit’tin yayınladığı belgede, ‘Doş dergisi muhabiri Kuaşev hakkında, 4 Ağustos 2014’de RF ceza kanunun kasıtlı cinayet maddesine dayanan bir soruşturma açıldığını’ belirtiliyor.

Adli soruştura belgesinde göre, sol gözünde morarma ve sol koltuk altındaki yara tespit edilen ceset 1 Ağustos 2014’de 10:20’de Hasanıya yolu üzerindeki ‘Dolinsk’ sanatoryumu yakınlarında bulundu. Belgede, soruşturma çerçevesinde adli-tıp çalışması da dahil olmak üzere gereken incelemelerinin yürütüldüğü, bununla birlikte ölüm nedeninin henüz belirlenemediği kaydediliyor.

Başsavcılık gazetecinin ölümüyle ilgili soruşturmayı kontrolü altına aldı. Kuaşev’in ölümüyle ilgili geniş çaplı soruşturma yürütülmesi konusunda AGİT ve UNESCO da çağrıda bulundu.

Timur Kuaşev özellikle 2005 Nalçik baskını davası ve insan hakları ihlallerini gündeme taşımasıyla tanınıyordu. Kuaşev ayrıca 21 Mayıs’ta, Çerkes Soykırımını 150. yıldönümü dolayısıyla Nalçik’te yapılan eylemde gözaltına alınmış, bu olayın ardından polislerden tehdit almaya başladığını açıklamıştı. Gazeteci, geçen yıl da internet kullanıcılarından tehditler aldığını dile getirmişti.

AjansKafkas