Hidrometalurji fabrikası Nalçik dışına taşınacak 

Nalçik’te vatandaşlarının sağlığını tehdit eden hidrometalurji fabrikasının şehir dışına taşınmasıyla ilgili anlaşmaya varıldı. 

 

2013’de Nalçik savcılığı, vatandaşların şikayetlerini inceledi ve hidrometalurji fabrikasının atıklarının atmosfere zarar verdiğini belirledi. Kabardey-Balkar Tabi Kaynaklar ve Çevre bakanı Ekim 2013’de, fabrika yönetiminin hava kirliliğinin azaltılması için önlem almadığını açıkladı. Şubat 2015’de hükümet fabrikanın kapatılması ya da Nalçik dışına taşınması gerektiğini açıkladı.

 

26 Şubat’ta hidrometalurji fabrikasının sahibi Volfram Holding ile Kabardey-Balkar Devlet Başkanı Yuri Kokov madencilik ve işleme sanayi konusunda bir anlaşma imzaladı. Anlaşmanın ana maddelerinden biri, vatandaşlarının şikayetçi olduğu fabrikanın başkent sınırları dışına çıkarılması oldu. Hidrometalurji fabrikasının taşınmasının önemini vurgulayan Kokov, fabrikanın on yıllardır şehir halkını endişelendirdiğini ve gerginliğe neden olduğunu belirtti.

 

Anlaşmaya göre, bu yıl içinde fabrikanın proje-tasarım belgeleri hazırlanacak, 2016’da yeni fabrikanın inşaatına başlanacak. Yeni fabrikanın 2018’in ilk çeyreğinde açılması planlanıyor.

 

Kavkazki Uzel, Ajans Kafkas