Yevkurov, RF’nin en ‘şeffaf’ üç başkanından biri

Magas/Ajans Kafkas – İnguşetya Başkanı Yunusbek Yevkurov, Rusya Federasyonu bölge yöneticileri arasında medyayı en şeffaf biçimde kullanan ilk üç lider arasında yer aldı.

Milli Gözlem Hizmeti ve Bağımsız Siyasi Araştırmalar Enstitüsü’nün araştırması, liderlerin haber kaynaklarına karşı ne kadar açık olduklarını ölçmeği amaçlıyor. Araştırmada kullanılan ‘medya reytingi’ ölçütü, medyada yer alma oranına bağlı olmaksızın, liderler tarafından yapılan açıklamalar ve liderler hakkında yapılan haberlerin herhangi bir kesime yönelik mesaj içeriyor olmasına dayanıyor.

Araştırmaya göre 2011 yılının en şeffaf liderleri Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin, Penzen Valisi Vasili Boçkarev ve İnguşetya Başkanı Yunusbek Yevkurov.

Stavropol Kray Valisi Valeri Gayevski (10), Kabardey-Balkar Başkanı Arsen Kanokov (14) ve Krasnodar Kray Valisi Alkesandr Tkaçev (17) de listenin üst sıralarında yer aldılar.

Rusya yanlısı Çeçen lider Ramzan Kadirov 30. sırada, Adıgey Başkanı Aslan Thakuşinov ise 34. sırada listeye girdiler.

Güney Rusya ve Kafkasya’nın diğer liderleri ise listenin sonlarında yer alıyor; Volgograd Başkanı Anatoli Brovko (53), Kuzey Osetya Başkanı Taymuraz Mamsurov (58), Dağıstan Başkanı Magomedsalam Magomedov (64), Rostov Valisi Vasili Golubev (70), Kalmık Başkanı Aleksey Orlov (71).

Araştırmaya, 1 Ocak 2011’den önce göreve gelmiş olan başkanlar dahil edildiğinden Mart ayında başkanlık koltuğuna oturan Karaçay-Çerkes Başkanı Raşid Temrezov listede yer almadı.

Araştırmayı yürüten kuruluşların verdiği bilgilere göre, reytingler, 400’den fazla federal, 2000 bölgesel yayın kuruluşu (tv, radyo, yazılı basın, haber ajansı ve internet sitesi) tarafından yayınlanan 600 binden fazla haberin analiz edilmesiyle oluşturuldu. KU/ÖZ/YA