Yevkurov insan kaçırma olayları hakkında polisi suçladı

Magas/Ajans Kafkas – İnguşetya Başkanı Yunusbek Yevkurov güvenlik organlarını, İnguşetya dışına çıkan tüm araçlarda, polisler tarafından kaçırılan veya kanunsuz şekilde tutulan insanların olup olmadığı konusunu incelemekle görevlendirdi.


9 Ocak'ta ülkenin güvenlik birimleri yöneticileri ile bir toplantı yapan Yevkurov, güvenlik güçleri tarafından gerçekleştirilen insan kaçırma olaylarına değindi.

Sınırda görev yapan devriye ekiplerinin çalışmalarını eleştiren Yevkurov, “Tek bir araç bile ülke sınırları dışına yolcularının belgeleri incelenmeden çıkarılmamalı. Eğer gözaltına alınan biri varsa, yerel emniyet tarafından resmi işlemleri yapıldıktan ve alilesi bilgilendirildikten sonra polislerin refakati ile çıkarılması mümkündür” dedi.

Yevkurov ayrıca, herhangi bir aracın bu şartlara uymadan ülke dışına çıktığının tespit edilmesi halinde, ilgili güvenlik birimi çalışanlarının görevden alınacağını ifade etti.

İnguşetya'da 2011 yılında en az 15, 2010’da ise en az 18 kişinin güvenlik güçleri tarafından kaçırıldığı bildirildi. KU/ÖZ/YA