Orlov: Nazran mitingi nedeniyle kaçırıldık

Nazran/Ajans Kafkas – Rus insan hakları merkezi Memorial Başkanı Oleg Orlov, cumartesi İnguşetya’da üz gazeteci ile birlikte kaçırılmalarının nedeninin Nazran’da hükümet karşıtı mitingin çekilmesini engellemek olduğunu söyledi.

Kaçırılma olayının ayrıntılarını anlatan Orlov, Ren-TV çalışanları Artem Vısotski, Stanislav Goryaçev ve Karen Sahinov’la birlikte dağ başında bir yere bırakıldıktan sonra gittikleri karakolda özellikle miting sona erinciye dek tutulduklarını söyledi.  Orlov, kaçırıldıkları geceyle ilgili şu detayları aktardı:

Gece yarısına doğru Assa otelinin güvenlik görevlileri bir anda ortadan kayboldu. Üstlerinden gelen bir emir üzerine ortalıklarda görünmedikleri öğrenildi. Ardından antiterör merkezi çalışanlarını andıran maskeli kamuflajlı kişiler, sıkı güvenliği ile övünen otelin odalarına çıktı. Maskeli kişiler, otelde bomba olduğunu ve bunun gazetecilerle ilgili olabileceğini belirtip, bu yüzden karakola götürüleceklerini söyledi. Giyinmelerine fırsat bile vermeden dördünün da başına siyah torbalar geçirildi. Bir saat kadar, plakasız beyaz bir araçla bir yere götürdüler. Daha sonra araç dağlık bir bölgede durdu ve kimliği belirsiz kişiler televizyon çalışanlarını ciddi şekilde dövdü ve ölümle tehdit etti.

Gazeteciler ciddi şekilde yara-bere içinde kalırken Orlov nispeten az dayak yedi. Gazetecilerin belgeleri, telefonları, not defterleri ve kameralarına el konuldu. Maskeliler Rusça konuşuyordu ve yerel halkın şivesini kullanmıyordu.

Orlov olayın soruşturulup suçluların ortaya çıkarılması umudunu taşımadığını belirtirken Memorial Nazran temsilcisi Yekaterina Sokiryanskaya da “Suçun devlet güvenlik birimi çalışanlarınca işlendiğinden hiçbir şüphe yok” dedi.

İnguşetya ve Çeçenya’daki sıcak gelişmeleri ekranına taşıyan Ren-TV’nin program sunucusu Mariyanna Maksimovskaya da çalışma arkadaşlarının İnguşetya’daki mitingle ilgili haber yapılmasına engel olmak için kaçırıldığını kaydetti. KU/ÖZ/FT