İnguşetya’da Rusya ile 245. yıl kutlamaları 

İnguşetya Cumhuriyetinde Rusya’ya katılımının 245. yıldönümü kutlamaları yapıldı, Putin ve Medvedev İnguşetya’ya tebrik mesajı gönderdi. 

 

İnguşetya başkanlığı basın sözcülüğünden yapılan açıklamaya göre, İnguşetya’nın Rusya’ya katılışının 245. yıldönümü münasebetiyle Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Başbakan Dmitri Medvedev, Federasyon Konseyi Başkanı Valentina Matvienko ve Kuzey Kafkasya Federal Bölge Özel Temsilcisi Sergey Melikov İnguşetya yönetimi ve halkını tebrik etti. Putin mesajında, 245 yıl önce yaşanan önemli olayın İnguş halkı için dönüm noktası olduğunu ifade etti.

 

İnguşetya’nın şehir ve ilçelerinde çeşitli etkinlikler düzenlendi. İnguşetya’nın Rusya’ya bağlanması hakkında belgesel film hazırlandı, İnguş ressamların konuyla ilgili eserleri sergilendi, oyunlar sahnelendi ve konser düzenlendi.

 

Kutlamalar çerçevesinde ilkbaharda Duma ve Federasyon Konseyinde İnguşetya Kültür Günleri düzenlenmesi de planlandı. Haziran’da Kremlin Sarayında İnguşetya Kültür Günlerinin gala konseri yapılacak.

 

Rusya Kültür Bakanlığı geçtiğimiz Şubat ayında, İnguşetya ile Rusya’nın Birleşme Gününün kutlama takviminde yer almasına karar verdi.

 

Rus tarihçilere göre, Gari Çopano ve Surhavi Mirzahanov’un 17 Martta 1770 İnguş halkı adına Kizlar komutanı Rus albay İvan Neymiç’e bağlılıklarını bildirdi. Sovyetler döneminden beri buna benzer tarihi olaylar, halkların Rusya’ya katılışı olarak sunuluyor. Örneğin 1557’de Rus Çarı Korkunç İvan ile Kabardey prensesinin evliliği resmi tarihe “Çerkeslerin Rusya’ya gönüllü katılımı” olarak geçirildi.

Ajans Kafkas