İnguşetya’da Çince eğitim başlıyor 

İnguşetya’da Çince eğitim verecek ilk sınıfların başkent Magas’da açılacağı bildirildi.

 

Magas Belediye Başkanı Baslan Tseçoyev’e dayanılaran habere göre, Çinli yatırımcılar Magas lisesi bünyesinde ilk Çince sınıflarını açıyor.

 

Tseçoyev “Magas şehrindeki lisenin seçimi tesadüfi değil. 1000’den fazla öğrencisi bulunan bu eğitim kurumu örnek olarak kabul ediliyor. Lise öğrencileri özel, kimya biyoloji ve beşeri bilimler sınıflarında eğitim alıyorlar. Eğitim kurumunda yabancı dillerin eğitimine de özel bir önem veriliyor” dedi.

 

Tseçoyev’in belirttiğine göre, özel Çince sınıfı için dil yeteneği olan öğrenciler seçilecek.

 

Çin’in ticaret ve ekonomi konularında İnguşetya temsilcisi olan Van Li’nin ifadesine göre, öğrencilerin dil eğitimine ve Çinceye eğilimi özel patentli Çin metodu ile tespit edilecek.

 

Van Li ayrıca, Çinli yatırımcıların yüksek eğitim alanında bazı projeleri hayata geçirmeyi düşündüklerini de ifade etti. İkili işbirliği çerçevesinde Çin dili eğitiminin İnguşetya Devlet Üniversitesi Filoloji Fakültesi eğitim programına dahil edilmesi de öngörülüyor.

 

Van Li ayrıca “Dil kabiliyeti olan 10’dan fazla üniversite öğrencisinin seçimi planlanıyor, kendi ülkesindeki üniversitede Çin dili temelini alan öğrenciler pratik yapmak için Çin’deki prestijli üniversitelerden birine gidebilecek” açıklamasında bulundu.

Kavpolit, Ajans Kafkas