İnguşetya’da bir garip gösteri hazırlığı

Nazran/Ajans Kafkas – Son yıllarda en az 600 kişinin öldürüldüğü, 156 kişinin kaybolduğu İnguşetya’da bu gidişata dur demek için bir süredir kitlesel bir gösteri hazırlığı sürdürülüyor.

26 Ocak’ta düzenlenecek gösterinin hedefinde İnguşetya Devlet Başkanı Murat Zyazikov var. Zyazikov’un hedef alınması anlaşılır bir durum. Zira eski KGB ajanı Zkazikov’un en azından cumhuriyette istihbarat ve güvenlik güçlerinin birkaç yıl öncesine kadar Çeçen mültecilere, şimdilerde ise ağırlıklı olarak ‘tehlikeli’ sayılan İnguşlara yönelik operasyonlarına sessiz kaldığı malum. Ancak gösteride tuhaf kaçan nokta şikayetin yapılacağı yerle ilgili. Göstericiler Zyazikov’u Kuzey Kafkasya’nın her karesinde terör ve güvenliksiz ortamı oluşturulmasında takip ettiği askeri ve siyasi politikalarla birinci dereceden sorumlu olan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e şikayet edecekler. Mitingin organizatörlerinden Makşarip Auşev, 16 Ocak’ta yaptığı açıklamada, “İnguşetya halkının sosyo-ekonomik durumunu iyileştirmeye ve rüşvetle mücadeleye yönelik Putin’in yoluna destek için böyle bir gösteri düzenleyeceklerini” söyledi.  

İnguşetya Sivil Örgütler Koordinasyon Konseyi de 17 Ocak’ta gösteri hazırlıklarıyla ilgili bir bir toplantı yaptıktan sonra yayımladığı mesajda şu hususlara dikkati çekti: “Şu anki yönetim ülkedeki sosyo-politik ve ekonomik durum üzerinde kontrolünü kaybetti. Ülkede meydana gelen olaylar bunun açık örneği. Son yıllarda cinayet ve adam kaçırma olaylarıyla ilgili suçluların bulunmasına yönelik güvenlik birimleri hiçbir önlem almadı. Güvenlik organları ve yürütme, insan kaçırma ve öldürme olayları, insan hakları ihlallerini görmezden geliyor. Yerel yönetim halkı Rusya Anayasası’nın tanıdığı toplantı ve gösteri yapma hakkından mahrum bıraktı.”

Dün de Cuma namazında camilerde halka 26 Ocak’ta “Putin’in rüşvet ve yolsuzlukla mücadele yoluna destek için” mitinge katılmaya davet eden broşürler dağıtıldı. Bu hazırlıklara karşı Zyazikov cephesinin de boş durmayıp mitingi sabote etmeye çalıştığı öne sürülüyor. İddiaya göre mitinge gölge düşürmek için İnguşetya İçişleri Bakanı Musa Medov’un emriyle Çeçen lider Doku Umarov’un ilan ettiği ‘Kafkasya Emirliği’ne destek çağrısı yapan broşürler bastırılacak. Broşürler kalabalık yerlerde dağıtılarak organizatörler hakkında kafa karışıklığı meydana getirilecek. (Ajans Kafkas)