İnguşetya sivil toplum örgütleri: Mülteci sorununu çözün

İnguşetya Sivil Toplum Örgütleri Koordinasyon Konseyi, mülteci sorununun bir an önce kesin olarak çözülmesi için harekete geçilmesini istiyor.

 

İnguşetya Sivil Toplum Örgütleri Koordinasyon Konseyi, 1992 yılında Kuzey Osetya’nın Prigorodni bölgesinde yaşanan çatışmaların yıldönümünde İnguşetya devlet başkanı Yunusbek Yevkurov ve parlamento başkanına başvuruda bulundu. İnguşetya yönetiminden, mültecilerin daha önce yaşadıkları yerlere dönebilmelerinin sağlanması talep ediliyor.

 

Koordinasyon Konseyinin başvurusunda, İnguş vatandaşların daha önce yaşadıkları Prigorodni ve Vladikavkaz’daki evlerine dönme haklarının ihlal edilmesi karşısında, yaşanan trajedinin sonuçlarının giderilmesinden sorumlu olan Rusya Federasyonu, Kuzey Osetya ve İnguşetya yönetimlerinin kayıtsız kaldığı belirtiliyor.

 

Koordinasyon Konseyi, yerlerinden edilen herkesin Kuzey Osetya toprakları içinde kalan evlerine geri döndürülmesi, maddi ve manevi tazminat haklarının verilmesi, soykırım suçlularının adalet önüne çıkarılıp cezalandırılması, siyasi baskı gören halklar kanununun gereklerinin yerine getirilmesi ve ayrıca İnguşetya-Kuzey Osetya sınırının 1944 sürgünü sırasındaki şekliyle yeniden düzenlenmesini istiyor.

Kavkazki Uzel, AjansKafkas