HRW’den Rusya’ya: Gazeteciler üzerindeki baskıyı kaldırın

Human Rights Watch Rusya’nın gazetecileri hedef alan baskı, taciz ve tutuklamalara son vermesini istedi.

 

Uluslararası insan hakları örgütü Human Rights Watch (İnsan Hakları İzleme), HRW Rusya’ya Soçi Olimpiyatları için akredite olan gazeteciler üzerindeki baskıyı derhal kaldırma ve ifade özgürlüğünü sağlama çağrısı yaptı.

 

Olimpiyat oyunlarının başlamasına 100 gün kala Uluslararası Olimpiyat Komitesi’ni olimpiyat hazırlıkları sürecinde Rusya’da işlenen insan hakları ihlallerine tepki vermeye çağıran İnsan hakları örgütü, Norveç’in TV2 televizyon kanalının Olimpiyat oyunlarını izlemek için akredite olan çalışanlarının Adıgey Cumhuriyetinde ardı ardına birkaç kez gözaltına alınıp sorgulanması üzerine yeni bir açıklama yayınladı.

 

HRW Avrupa ve Orta Asya direktörü Jane Buchanan’ın açıklamasına göre, 31 Ekim – 2 Kasım arasında muhabir Oystein Bogen ve kameraman Aage Aune Adıgey trafik polisleri tarafından altı kez sorgulandı, sorgulardan üçü gözaltında gerçekleşti. ‘Profesyonel’ amaçları hakkında sert bir biçimde sorgulanan gazeteciler, özel hayata ilişkin sorulara ve sınır dışı edilme tehditlerine maruz kaldı.

Kavkazki Uzel, AjansKafkas