Rusya, Güney Osetya’da güç kullanır mı?

Tshinval/Ajans Kafkas – Vremya Novostey gazetesi yazarlarından İvano Sukhov ve Svoboda radyosu çalışanlarından Alan Parastayev, Rusya’nın, Tshinval’de yapılacak toplu eylemleri bastırmak için güç kullanması ihtimalini değerlendirdi.

Güney Osetya’da bulunan Rus askerlerinin ülkedeki duruma doğrudan müdahale etmeyeceğine emin olduğunu belirten Sukhov, bununla birlikte bölgeden edindiği bilgilere göre, Kuzey Osetya’dan takviye polis güçlerinin gönderildiğini söyledi. Sukhov “Büyük ihtimalle bu, Cioyeva taraftarlarınca yapılacak toplu protestolarda düzeni sağlamak için yapılıyor. Eğer böyle bir müdahale yapılırsa büyük bir hata olur ve uluslararası toplumun ciddi şekilde tepkisini çeker” dedi.

Sukhov, güç kullanılması ve ikinci tur seçim sonuçlarının tanınmamasının Rusya’nın Kafkasya’yı kaybetmesi yönünde bir adım olacağına inanıyor. 25 Mart’ta yapılacak seçim hakkında konuşmak için henüz erken olduğunu belirten Sukhov, her şeyi Alla Cioyeva taraftarlarının ne kadar aktif olacağının belirleyeceğini kaydetti.

Sukhov “Eğer mesele her halükarda 25 Mart seçimlerine ulaşırsa, bu seçimlere tamamen farklı kişiler ve eğilimler katılacak. Şimdilik bundan söz etmek için erken. Şu anda sadece mahkeme kararının kanuna aykırı bir şekilde Eduard Kokoyti’nin devlet başkanlığı süresini dört ay uzattığından söz edilebilir” dedi.

Svoboda radyosu çalışanı Alan Parastayev, Rus askerinin Güney Osetya’daki olaylara, sadece ciddi çatışmalar olduğu takdirde müdahale edeceğini düşünüyor. Güney Osetyalı siyaset bilimci Alan Parastayev, “Güney Osetya’daki seçim sonuçlarından hoşnut olmayanların konuşmalarını Rusya’nın güçle bastırmayacağına eminim. Bu sefer her şey, Bibilov’un devlet başkanı olacağını düşünen Kremlin’in senaryosu üzerine gelişmedi. Kokoyti, kendi oyununu oynayarak Kremlin’e, aday seçimi konusunda kendisinin dinlenmediği halde neler olduğunu, muhalefete de beklenmedik ne gibi şeyler yapılabileceğini gösterdi” açıklamasında bulundu.

Güney Osetya halkının yaşananlar karşısında çok şaşkın olduğunu belirten Parastayev “Herkes şaşkın. Kimse muhalefet probleminin böyle bir şekilde çözüleceğini tahmin etmemişti. Bu sefer muhalefet lehinde kullanılan oy pusulaları topluca imha edilmedi. Martta ne olacağını zaman gösterecek. Kan akması Kokoyti’nin yararına olur ve bunu kullanarak devlet başkanı koltuğunu koruyabilir” dedi.

Gürcü gazeteci Zurab Bendianaşvili de Güney Osetya’da seçim sonuçlarının iptalinin Kokoyti yararına olduğu görüşünde. Bendianaşvili’nin düşüncesine göre, önceki adaylar yeni seçimlere katılamaz ve önceki seçime aktif katılımda bulunmayan Kokoyti bu sefer kendi adaylığını koyabilir. KU/ÖZ/YA