Rusya devlet başkanlığı temsilcisi Kokoyti ve Cioyeva ile görüştü

Tshinval/Ajans Kafkas – RF Devlet Başkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı Sergey Vinokurov dün Tshinval’e resmi olmayan bir ziyaret gerçekleştirdi ve şu anki Güney Osetya yönetimi ve Alla Cioyeva ile görüşmelere bulundu.

30 Kasım’da başlayan Vinokurov’un Güney Osetya yönetimi ve Cioyeva ile görüşmeleri dün gece geç saate kadar devam etti. Alla Cioyeva dün gece gazetecilere yaptığı açıklamada, diyalogun devam edeceğini kaydetti.

Ancak bölgeden gelen haberlere göre, Güney Osetya eski savunma bakanı Anatoli Barankeviç, meydanlarda toplanan Cioyeva taraftarlarına müzakerelerin bittiğini açıkladı.

Rusya devlet başkanlığı temsilcisinin görüşmeleri ile ilgili mevcut yönetim kanadından herhangi bir açıklama yapılmadı.

Güney Osetya Devlet Güvenlik Komitesi Başkanı Boris Attoyev, ülkede durumun kontrolden çıkabileceği açıklamasında bulundu: “Protesto eylemlerine katılan kalabalık arasında, olayların çatışmaya dönüşmesini tahrik edebilecek kişiler var. Bu kişilerden hükümet binasının ele geçirilmesi çağrısında bulunuyorlar.”

Attoyev, Güney Osetya’da Kuzey Osetya OMON birliğinin gönderildiği yönündeki açıklamalarla ilgili olarak da “Burada yeterli güç var. Bunlar özellikle yayılan söylentilerdir” dedi. KU/ÖZ/YA