RF Dışişleri Bakanlığı: Güney Osetya muhalefeti iptal kararına saygı duymalı

Tshinval/Ajans Kafkas – Rusya Dışişleri Bakanlığı, Güney Osetya muhalefetini seçimlerin iptal edilmesi karaına saygı duymaya çağırdı.

Güney Osetya’da Yüksek Mahkeme’nin kararı ile eski eğitim bakanı Alla Cioyeva’nın oyların çoğunluğunu aldığı devlet başkanlığı seçimlerinin ikinci turu geçersiz sayıldı. Parlamento dün geç saatlerde seçimin 25 Mart 2012 tarihinde yeniden yapılacağını açıkladı. Rusya Dışişleri Bakanlığı da, Güney Osetya üst yönetim organlarınca alınan karara saygı duyulması çağrısında bulundu.

Bugün Tshinval’de Rusya Elçiliği önünde Alla Cioyeva taraftarı yaklaşık 300 kişi tarafından miting yapıldı. Dağıtılması yönünde bir talimat olmadığı için, birkaç polis tarafından takip edilen mitingde, elçilik çalışanları Cioyeva ve Barankeviç’i elçiliğe davet etti.

Cioyeva’nın ifadesine göre, elçiliğin birinci sekreteri Oleg Loginov ile bir görüşme yapıldı. Elçilik çıkışında Cioyeva “Ciddi bir görüşme oldu. Biz, yasal seçim hakkının korunması konusunda yardımcı olmalarını talep ettik. Bize, talebimizi Rusya yönetimine ulaştırma sözü verdiler” dedi.

Rusya Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada ise Güney Osetya’nın tüm sivil-siyasal güçleri, yönetimin üst organlarınca kanuna uygun olarak alınan karara saygı duymaya çağırıldı.

Rusya Dışişleri Bakanlığının açıklamasında “Moskova’da dost komşu devletteki olaylar dikkatlice takip ediliyor. Biz, bu genç cumhuriyette sükunet ve istikrar durumunun korunması, siyasi sürecin sadece yasal çerçevede gelişmesini istiyoruz. Bunun için tüm sosyo-pollitik güçlerin devletin üst organlarınca kanuna uygun olarak alınan karara saygı duyması gerekir” ifadeleri yer aldı. KU/ÖZ/YA