RF Devlet Duma’nın Oset üyesi, Güney Osetya yönetimini suçladı

Moskova/Ajans Kafkas – Rusya Federasyonu Devlet Duma Kuzey Osetya milletvekili Arsen Fadzayev (Birleşik Rusya partisi) Güney Osetya’da yaşanan son gelişmeleri, ‘kanunsuzluk ve siyasi sınır tanımazlık‘ olarak değerlendirdi.

Fadzayev “Dünyanın hiçbir ülkesinde böyle bir şey olamaz. Seçimi kaybeden yönetim, Güney Osetya halkına acıdan başka bir şey getirmeyecek olan izah edilemez eylemlerde bulundu. Yüksek Seçim Kurulunun sonuçları açıklamasının ardından Yüksek Mahkeme ‘beklenmedik’ şekilde seçimleri geçersiz saydı. Parlamento da görüldüğü üzere yine baskı ile yeni seçim tarihlerini belirlemede aceleci davrandı. Ancak bence, Yüksek Mahkeme seçim sonuçlarını değil, ülkedeki demokrasi anlayışını iptal etti. Kaybeden yönetim, oldukça ikna edici bir şekilde, halkın düşüncesinin kendisini çok az ilgilendirdiğini doğruladı” açıklamasında bulundu.

Fadzayev “Eğer birileri bu tür güç metotları ile yönetimde kalmanın mümkün olduğunu düşünüyor ve kendisinden nefret eden halkı idare etmeye devam edebileceğine inanıyorsa, çok yanılıyor. Hiç kimseye, halkın seçimine bu şekilde karşılık verme ve tüm ülkeye kendi şahsi siyasi çıkarları için ayak diremeye izin verilemez. Bugün uygunsuz hareketleri ile Güney Osetya yönetimi ülkeyi, iç çatışmaya götürdü. Sonrasında olaylar daha da kötü bir senaryo üzerine gelişebilir. Buna hiçbir şekilde izin verilemez. Eğer tek bir damla bile kan aksa, halk hiçbir zaman bunu affetmez” dedi.

Milletvekili Fadzayev “ Şahsen ben, Bibilov’un adaylığını desteklediğimi saklamıyorum, bununla beraber aktif olarak Güney Osetya’daki siyasi sürece dahil olmadım. Ancak bugün, Güneydeki gerginlik ve çatışmanın Kuzey Osetya’ya da taşabileceğini göz önünde bulundurarak yaşanan süreçte aktif katılım göstereceğim. Halkımın üzerinde iç savaş tehlikesi oluştuğu şu durumda kayıtsız kalmamın mümkün olmadığını düşünüyorum” dedi.

Fadzayev, seçimi kaybedenleri aklı selimle davranmaya ve çokça acı çekmiş olan halkı üzerine kumar oynamamaya çağırdı. RE/ÖZ/YA