Medvedev ve Kokoyti Soçi’de görüştü

Soçi/Ajans Kafkas – Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, dün, Güney Osetya Devlet Başkanı Eduard Kokoyti ile Soçi’de görüştü.

Medvedev, Rusya’nın Güney Osetya ve Abhazya’nın bağımsızlığını tanımasının üçüncü yıldönümü arifesinde gerçekleşen görüşmede, “Yarın Rusya Federasyonunun Abhazya ve Güney Osetya’yı tanıyışının üçüncü yıldönümü. Bu Güney Osetya halkı için büyük bir olay. O günden beri üç yıl geçti, Güney Osetya gelişiyor, elde edilen başarıların yanında büyümenin önünde duran zorluklar da var. Bu yüzden burada ikili ilişkilerin geliştirilmesini konuşuyoruz” dedi.

Eduard Kokoyti ise, önceki gün Tshinval’e ulaştırılan insani yardım malzemeleri için Medvedev’e teşekkür etti ve bakanlıklar arasında yürütülen ortak yardım çalışmalarından bahsetti.

Görüşmede Gürcü-Oset sınırındaki mevcut durum ve olası provokasyonlar da gündeme getirildi. Kokoyti, bölgede provokasyonların gerçekleştirilmesi halinde, ortaya çıkacak sonucunda tüm sorumluluğunun Gürcistan yönetimi ve AB gözlemcilerine ait olacağını söyledi. KU/ÖZ/YA