Kurbanov: G. Osetya’da seçim sonucu belli

Vladikavkaz/Ajans Kafkas – Kuzey Osetyalı siyaset bilimci Roland Kurbanov, Güney Osetya devlet başkanlığı seçimlerinin sonucunun önceden belirlendiğini söyledi.

 

Kurbanov “Güney Osetya’da devlet başkanlığı seçim sonuçları zaten önceden belirlendi. Muhalif Cambolat Tedeyev devlet başkanlığı için aday olarak kaydedilmedi. Güney Osetya Yüksek Mahkemesi, Yüksek Seçim Kurulunun kararını onayladı. Tanınmış spor adamı, halkın çoğunluğu arasında otorite ve saygıya sahip, halk Tedeyev’e yapılandan hoşnut değil. Büyük ihtimalle ülkenin yeni devlet başkanı, geçenlerde Rusya Başbakan Yardımcısı İgor Seçin tarafından kabul edilen Güney Osetya Acil Durumlar Bakanı Anatoli Bibilov olacak. Yönetimdeki Birlik partisinden aday olan Bibilov’un seçimlere kadar şansı artabilir” dedi.

 

Kurbanov’a göre, halk, parlamento başkanı Stanislav Koçiyev’in görevden alınmasını da olumsuz karşıladı. Seçimlerden sonrasını tahmin etmenin zor olduğunu söyleyen Kurbanov, sorunun silahlı çatışmaya kadar varmayacağını düşünüyor.

 

Vladikavkaz Belediye Başkanı Sergey Dzantiyev, Güney’deki olayların Kuzey Osetya’nın başkentine taşınmaması gerektiğini söyledi. Dzantiyev’in ifadesine göre, Güney Osetya’nın tüm problemlerini kendi içinde çözmesi gerekiyor ve Kuzey Osetya Başkanı Taymuraz Mamsurov da aynı görüşte.

 

Kuzey Osetya sivil toplumu geçtiğimiz günlerde yayınladığı bir mesaj ile Güney Osetya’da karşı karşıya gelen siyasi güçleri dikkatli davranmağa çağırdı. Kuzey Osetya’ın etkili isimleri tarafından imzalanan belgede,  “Çok kültürlü Kuzey Osetya halkı, son zamanlarda meydana gelen Güney Osetya devlet başkanlığı seçim sürecini zorlaştıran olayları endişe ile izliyor. Dikkatsizce atılacak adımlar Güney Osetya’daki sivil yaşamı tehdit altında bırakabilir. Başkanlık adaylarını, Güney Osetya Devletinin geleceği konusunda tarihi, siyasi ve kişisel sorumluluklarını hatırlamaya çağırıyoruz” ifadeleri yer aldı. RE/ÖZ/YA