Kokoyti, Fadzayev’in arabuluculuk önerisini reddetti

Tshinval/Ajans Kafkas – Güney Osetya Devlet Başkanı Eduard Kokoyti, Yüksek Seçim Kurulu tarafından devlet başkanlığı seçimlerine adaylığı kabul edilmeyen Cambolat Tedeyev ve kendisi arasındaki siyasi anlaşmazlığı çözüme kavuşturmak için arabulucu olmayı isteyen RF Devlet Duma Milletvekili Arsen Fadzayev’in önerisini reddetti.


2 Ekim’de Fadzayev’in Kokoyti-Tedeyev arasındaki anlaşmazlığı çözüme kavuşturmak üzere Tshinval’e geçeceği kaydedilmişti. Güney Osetya Devlet Başkanı Eduard Kokoyti ise, yasal yönetim ve düzeni ihlal edenler arasında herhangi bir arabuluculuk girişimine izin vermeyeceklerini açıkladı.

 

Ancak Arsen Fadzayev, olayların istenmeyen bir şekilde gelişmesi halinde, bir Oset olarak, acil şekilde Güney Osetya’ya gideceğini ve anlaşmazlığın tırmanışına engel olmaya çalışacağını doğruladı. Tedeyev de Kokoyti’ye, Fadzayev’in önerisini dikkate alma ve görüşme çağrısında bulundu.

 

Daha sonra Güney Osetya Devlet Başkanlığı genel sekreterliği, olayların çözümü konusunda kanunlar dışına çıkılmaması için gereken önlemlerin alınacağı yönünde bir açıklama yaptı.

 

Dışişleri Bakanlığı da dün yaptığı açıklamada, 13 Kasım’da yapılacak devlet başkanlığı seçimlerine kadar Rusya’dan Güney Osetya’ya girişlerin sınırlandırıldığını duyurdu.

 

Güney Osetya Dışişleri Bakanı Murat Cioyev “Sınırlandırma Güney Osetya’daki dördüncü askeri üste hizmet veren RF vatandaşları, RF FSB sınır idaresi çalışanları ve aileleri, yeniden inşa çalışmaları ile meşgul olanlar ve çeşitli ailevi meseleleri için Güney Osetya’ya gelenler için geçerli değil” dedi.

 

Bakan Cioyev, bu önlemin istikrar ve sivil güvenliğin sağlanması amacıyla alındığını ve yasamaya aykırı olmadığının kaydetti. KU/ÖZ/YA