Kokoyti artık Gürcü nüfus istemiyor

Tshinval/Ajans Kafkas  – Güney Osetya yönetimi, Gürcistan’ın savaş başlatırken sıçrama tahtası olarak kullandığı Gürcü köylerinde bundan böyle bir tek Gürcü’nün yaşamasını istemiyor.

Güney Osetya Devlet Başkanı Eduard Kokoyti, Güney Osetya’daki Gürcü köylerinin tamamen boşaldığını ve buralara artık Gürcülerin alınmayacağını söyledi.

Kokoyti, savaş başlamadan önce sivillerin bölgeden çıkartılarak tamamen Gürcü askerlerinin yerleştirildiğini belirterek şunları söyledi: "Sivillere gelince, onların kaldığı yerlere, Gürcü askerlerinden farklı olarak bir koridor oluşturduk ve sivil halka çıkmaları için fırsat verdik. Ama bir kez daha ifade ediyorum ki, köylerde kimse kalmamıştı. Onlar zamanında gitmişlerdi, zira Gürcü tarafı işgale ciddi şekilde hazırlanmıştı."

Kokoyti Oset halkına ateş açılmaması ve sırtından bir daha vurulmaması için Gürcü köylerine 1991’deki savaşta Gürcistan’dan Kuzey Osetya’ya iltica etmiş 18 bin civarındaki Oset’in yerleştirmeyi arzu ettiklerini belirtip ekledi: "Oraya artık kimsenin girişine izin vermek istemiyoruz. Gürcistan’dan gelen 18 binden fazla Oset mülteci şu anda Kuzey Osetya’da bulunuyor. Onları Güney Osetya’ya getirmemiz lazım."

Güney Osetya Güvenlik Konseyi Başkanı Anatoli Barankeviç de, Gürcü köylerinde normal hayatı sağlayacak yönetimlerin oluşturulacağını açıkladı. KU/ÖZ/FT