Gürcü-Oset hattında ‘saldırmazlık’ kapışması

Tshinval – Gürcistan Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili, Tiflis’in Abhazya ve Güney Osetya ile saldırmazlık anlaşması imzalaması çağrısını reddedip ‘silaha başvurma’ seçeneğini dışlarken Osetler bunu ‘bölgeyi istikrarsızlaştırma niyeti’ olarak yorumladı.

Saakaşvili en son Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un dillendirdiği saldırmazlık anlaşması imzalanması çağrısına dün Gori’deki askeri üste şu yanıtı verdi: “Kiminle saldırmazlık anlaşması imzalamamız isteniyor? En son hain politikacılar tarafından böyle bir anlaşma imzalandığında (1994 Moskova Ateşkes Anlaşması) Abhazya’yı kaybetmiştik. Artık bu konuda deneyimliyiz.”

Saakaşvili, bunun yanı sıra Gürcistan’ın barışçı ülke olduğunu savunup sorunu barışçıl yollarla çözeceklerini belirtti.

Güney Osetya Devlet Başkanı Eduard Kokoyti ise bununla ilgili yazılı bir açıklama yaparak Tiflis’i Güney Osetya ve Abhazya ile yapıcı diyalog kurmaya muktedir olmamakla suçladı. Kokoyti saldırmazlık anlaşmasının reddini “Tiflis’in durumu istikrarsızlaştırma arzularının göstergesi. Tiflis bütün yolları deneyip askeri çatışma için bahane arayarak kamuoyunun dikkatini içerdeki sorunlardan başka yerlere çevirmeye çalışıyor” diye yorumladı. Gürcistan’da 5 Ocak’taki erken devlet başkanlığı seçimlerine rağmen muhalefetin iktidara karşı öfkesi dinmiş değil. Muhalefet seçimlerin yinelenmesi talebiyle günlerdir parlamento önünde açlık grevi yapıyor. (Ajans Kafkas)