Güney Osetya’da sular ısındı: Kokoyti, Tedeyev’i devrim girişimi ile suçladı

Tshinval/Ajans Kafkas – Güney Osetya Devlet Başkanı Eduard Kokoyti Yüksek Seçim Kurulu üyeleri ile görüşmesinde, "Güney Osetya’da ‘renkli devrim’ organize etme girişimleri tamamıyla başarısız olmuştur" dedi

Devlet Başkanı Kokoyti’nin ifadesine göre, adaylık başvurusu kanuna uygun olarak reddedilen Cambolat Tedeyev’in, Yüksek Seçim Kurulu’na başvuran diğer birçokları gibi devlet başkanlığına aday olmak için ne yasal ne de ‘manevi’ bir hakkı bulunmuyor.

Güney Osetya Yüksek Seçim Kurulu, Rusya Federasyonu Serbest Güreş Milli Takımı Baş Antrenörü Cambolat Tedeyev’in adaylık başvurusunu, son on yılda Güney Osetya’da yaşıyor olma kriterine uymadığı gerekçesi ile reddetti. Tedeyev, yönetimin, seçim yasasını, kendisinin seçimlere girişini engellemek amacıyla değiştirdiğini iddia ediyor.

Kokoyti “Tüm bunları bir amaç için yapıyorlar: ülkenin itibarını düşürmek amacıyla provokasyon organize etmek ve Yüksek Seçim Kuruluna baskı yapmak” açıklamasında bulundu.

Seçim kurulu üyelerine, herhangi bir tehdit ve baskı ihtimali karşısında güvenliklerinin sağlanacağı sözünü veren Kokoyti, “Düzensizliği tahrik etmeye çalışanların tümüne ve Cambolat Tedeyev’in devlet başkanı olmasını isteyenlere karşı en sert önlemleri alacağız. Kimse onun seçim kurulu kararını mahkemeye taşımasına engel olmuyor. Biz anayasaya uygun hareket ediyoruz. Tedeyev kanunu ihlal etti ve yasalar karşısında cevap verecek. Güvenlik organları mensuplarımız kanunun dışına çıkmayacak. Bu kişi normlara uymayan sahte belgeler sunarak kanunu ihlal etti. Bu güvenlik organlarını ilgilendiren bir iş” dedi.

Cambolat Tedeyev hakkında kamu düzenini bozan eylemler organize etmek suçlamasıyla adli soruşturma başlatıldı. Tedeyev’in, savcılık tarafından 2 Ekim’de gönderilen celp kararına uymayı reddetmesi üzerine, aynı akşam Tedeyev’in evi yaklaşık 700 destekçisi tarafından ‘korumaya’ alındı. 3 Ekim sabahı grubun 1000 kişiye ulaştığı ifade edildi.

Kuzey Osetya Başkanı Taymuraz Mamsurov, Güney Osetya’daki olayları şu şekilde değerlendirdi:  “Bildiğim kadarıyla bugüne kadar Güney Osetya’da devlet başkanlığı adaylığı için yaklaşık 30 aday kaydedildi, ondan fazlası da belgelerini Yüksek Seçim Kuruluna sunmaya devam ediyor ve süreç henüz bitmedi. Ülkenin başına geçmek isteyen bu insanların hepsi kanun ve seçmenler karşısında eşit. Tedeyev’e gelince, başvuruda bulunan onlarca kişiden biri. Herkes gibi onun için de kanunlar çerçevesinde karar alınıyor. Ancak, eğer adaylık başvurusunda bulunanların her biri bu şekilde, verilen karara tepki gösterecek olursa sonuç iyi olmaz”.

Güney Osetya’da yapılması planlanan devlet başkanlığı seçimlerinin yasal olmadığını iddia eden Gürcistan Dışişleri Bakan Yardımcısı David Calaganiya ise “Şu anda Rusya askerleri tarafından işgal durumunda olan bölgede ne sebeple olursa olsun her türlü gerginlik bizim için çirkindir” dedi.

Tiflis’in partnerleri ile birlikte Güney Osetya’daki olayları dikkatlice takip ettiğini belirten Calaganiya “Bu konuya gereksiz gürültü koparmayacağız. Bu yerel klanlar arasındaki bir rekabet, gelecekte hangi grubun Rusya işgalci rejimi ile birlikte olacağını ortaya çıkarma yarışı. Ancak tüm bunlar güvenlik ve istikrar açısından hoş değil” açıklamasında bulundu. KU/ÖZ/YA