Güney Osetya’da anket: halkın yüzde 88’i Rusya ile birleşmekten yana

Tshinval/Ajans Kafkas – Moskova merkezli Sosyoloji ve Pazarlama Araştırma Merkezi SOCIUM, Vladikavkaz’da bulunan Kuzey Osetya Sosyal Araştırmalar Merkezi ile birlikte, Güney ve Kuzey Osetya cumhuriyetlerinde bir anket çalışması yürüttü. Elde edilen verilere göre Güney Osetyalılar, Rusça’nın resmi dil olmasına ve Rusya Federasyonu’na katılmaya sıcak bakıyorlar.

29 Eylül-2 Ekim tarihleri arasında yapılan anket çalışmasının sonuçları SOCIUM genel müdürü Artem Gevorkyan ile Kuzey Osetya Sosyal Araştırmalar Merkezi başkanı Hasan Dzutsev tarafından açıklandı.

“13 Kasım 2011’de Rusça’nın Güney Osetya’daki statüsü hakkında bir referandum yapılacağını biliyor musunuz?’ sorusuna katılımcıların yüzde 81,2’si evet, yüzde 18,5’i hayır cevabı verirken, yüzde 0,3’ü bu soruyu yanıtsız bıraktı. Referanduma katılmayı planlayanların oranı yüzde 83.

13 Kasım’da devlet başkanlığı seçimi ile birlikte yapılacak referandumda sorulacak olan “Güney Osetya Cumhuriyeti’nde Osetçe ve Rusça’nın devlet dili olmasını kabul ediyor musunuz?” sorusu anket çalışmasında yüzde 86,1 evet, yüzde 2,5 hayır cevabı aldı, yüzde 11,4’lük bir kesim kararsız.

“Güney Osetya ve Kuzey Osetya’nın birleşme olasılığına ve ileride Güney Osetya’nın RF yapısı içine girmesine nasıl bakıyorsunuz?’ sorusuna ise, anket katılımcılarının yüzde 87,9’u olumlu yanıt verdi. RE/ÖZ/YA