Güney Osetya seçim havasına giriyor

Tshinval/Ajans Kafkas – ‘Sosyal Analiz Akademisi’ tarafından yürütülen anket sonuçlarına göre, Güney Osetya halkı devlet başkanlığı görevine, uzun yıllar Osetya dışında yaşayan birinin gelmesini istemiyor.


‘Anayasada, ancak son on yıldır Güney Osetya’da yaşayan birinin devlet başkanı olabilmesi yönünde değişiklik yapılması önerisine nasıl bakıyorsunuz?’ sorusuna, anket katılımcılarından yüzde 59 oranında olumlu cevap gelirken, yüzde 20’lik kesim olumsuz karşılığını verdi. Katılımcıların yüzde 21’i ise bu soruyu yanıtsız bıraktı.

 

Ağustos ayında yapılan anket çalışmasının bir diğer sonucuna göre, devlet başkanlığı adaylığı için en popüler isimler yüzde 36 ile Acil Durumlar Bakanı Anatoli Bibilov ve yüzde 37 ile Başsavcı Taymuraz Hugayev. Onların ardından yüzde 12 ile Sosyal Demokrat Parti lideri Dmitri Tasoyev ve yüzde 9 ile Rusya Federasyonu Serbest Güreş Milli Takım Baş Antrenörü Cambulat Tedeyev geliyor.

 

Şu ana kadar Yüksek Seçim Kuruluna dokuz inisiyatif grup devlet başkanlığı adaylığı için başvurdu. Bu grupların desteklediği isimler: Alan Koçiyev, Dmitri Tasoyev, Vladimir Kelehsayev, Sergey Bitiyev, Vadim Tsovrebov, Geno Kacayev, Cambulat Tedeyev, Albert Cussoyev ve Valeri Tedeyev.

 

Yüksek Seçim Kurulu’ndan yapılan açıklamaya göre, bunlardan yedisinin başvurusu onaylandı, son iki isim için ise halen görüşülüyor. Başvurusu kabul edilen grupların biner imza toplaması gerekecek. Bunun ardından Yüksek Seçim Kurulu, sunulan tüm belgeleri inceleyecek ve devlet başkanlığı kesin aday listesini açıklayacak.

 

İnisiyatif gruplar dışında, siyasi partiler ise henüz devlet başkanı adaylarını sunmadılar. Güney Osetya’da başkanlık seçimleri 13 Kasım 2011’de yapılacak. OSRDY/ÖZ/YA