Güney Osetya halkını silahsızlandırıyor

Tiflis/Ajans Kafkas – Güney Osetya yönetimi halkın elindeki silahları gönülle olarak devlete teslim etmeye çağırdı.

 Televizyondan yapılan çağrıda 1990’ların başında Gürcistan’la yaşanan savaşta halkın elinde kalan silahların artık teslim edilmesi gerektiği vurgulandı.

Çağrı gönüllülük esasıyla silah toplamayı öngörse de internet sitelerindeki haberler başkent Shinval ve bazı bölgelerde silahlarını teslim etmeyenlerin ‘yasadışı silah bulundurma’ suçlamasıyla gözaltına alındığını belirtiyor.

 

‘Muhalefet ayaklanmasından korkuluyor’

Muhalefetteki Halk Partisi lideri Rolan Kelehsayev ise silahların söylendiği gibi güvenliğin tesisi amacıyla değil halkın Eduard Kokoyti yönetimine karşı kalkışmasını önlemek için toplandığını iddia etti. Kelehsayev “Bu öncelikli olarak Kokoyti rejiminin, elinde silah olan insanları bu silahları rejime karşı kullanma ihtimalinden korkmasına bağlı. Ben insanlardan, üstelik tüm geçen süre boyunca vatanını korumuş olan insanlardan zorla silahların alınması önlemlerine karşıyım. AGİT veya AB silah teslimine karşılık silahın parasına eşit tazminat ödemeyi önerdi. Eğer bu yaklaşım gönüllü silah vermeyle ilgili olarak kabul edilirse bunu alkışlarım. Ama böyle değil, evler arandığında silahlara el konuluyor. Güç yoluyla bu başarılamaz. Sadece gönüllü olduğu, üstelik tazminat olduğunda silah verilir. Çünkü kendi parası ile bu silahı almış, arabasını, evini satıp silah almış birçok insan var. Bunu birinci savaştan biliyorum. İnsanlar birçok şeyden vazgeçti ve silah satın aldı. Onu kim verir, üstelik de bedavaya” dedi.

Kontroller sıkılaştı

Gözlemciler silah toplama kampanyasının ülkeye girişlerde kontrolün sıkılaştırıldığı döneme denk geldiğine dikkat çekti. Bir hafta önce Roki tünelini engelsiz şekilde geçmek mümkündü. Şimdi burada kontrol-geçiş noktası kuruldu. İnsan hakları savunucusu Vissarion Aseyev “Roki tünelinin bu yanında silahlı insanlar var artık. Böylesi hiç olmamıştı. Ve ülkeye giren herkesin pasaportunu kontrol ediyorlar. Bu değişiklik bir hafta önce oldu. Büyük ihtimalle bu 20-21 Martta yapılması planlanan mitinglere bağlı” dedi.

Profesörün başı belada

Savaş döneminden kalma silahlarla ilgili geçen yıl bir akademisyenin başı belaya girmişti. 27 Mayıs 2009’da evinde yapılan aramada Güney Osetya Devlet Üniversitesi öğretim üyesi ve Halk Partisi’nden Fatima Margiyeva’nın evinde silahlar, patlayıcılar ve tanksavar bulunmuştu. Margiyeva şimdi yasadışı silah ve patlayıcı bulundurmadan yargılanıyor.

Kuzey ve Güney Osetya sivil toplum temsilcileri ise Margiyeva’nın yargılanmasına karşı. Margiyeva hakkındaki suçlamanın düşürülmesi talebiyle 8 Martta Vladikavkaz’da bir gösteri yapılmıştı. Öncesinde yeni kurulan Güney Osetya partisi ‘İron’ üyeleri Timur Tshurbati ve Grigori Dzassohov 5 Martta Shinval’de eylem yapmıştı. Margiyeva’nın duruşması 18 Martta. 

KU/ÖZ/FT