Güney Osetya Gürcistan’ı silahlı provokasyonla suçladı

Güney Osetya Ergneti’deki olağan görüşmede Gürcistan’ı sınır işaretlerine ateş açmakla suçladı.

Olayları Engelleme Mekanizması (MPRI) çerçevesindeki 54. görüşme 29 Nisan’da Gürcistan’ın Güney Osetya sınırındaki Ergneti köyünde yapıldı. Güney Osetya heyeti Ergneti’deki olağan görüşmede Gürcistan tarafını sınır işaretlerine ateş açmakla suçladı. Gürcistan tarafı da Rusya askeri araçlarının Gürcistan-Güney Osetya sınırı boyunca ilerlemesini protesto etti.

Görüşmenin ardından Güney Osetya’nın görüşmelerdeki yetkili temsilci yardımcısı Hoh Gagloytı gazetecilere “Sınır tabelalarına bilinçli olarak zarar verilmesiyle ilgili üç olay tespit edildi. Biz tabelalara ateş açılmasını provokasyon olarak görüyoruz” dedi.

Görüşmede, bir kez daha ortak sınır belirleme komisyonu kurulması gerektiğini vurguladıklarını kaydeden Gagloytı, “29 Nisan’da, Güney Osetya’nın kaybolan üç vatandaşının yakınları AGİT elçisi Angelo Gnaedinger ile görüştü. Gnaedinger örgüt olarak kayıpların aranması konusundaki gayretlerini anlattı” açıklamasında bulundu.

Tiflis temsilcileri ise sınır çizimi ve sınırlandırma konusunda ortak bir komisyon oluşturulmasını reddetti, ayrıca Rus askeri malzemelerinin Gürcistan’a yakın hareketini protesto etti. Ergneti’deki bir sonraki görüşme 25 Mayıs’ta yapılacak.