Güney Osetya referandumla Rusya’ya katılmak istiyor

Bibilov: Güney Osetya parlamentosu RF’ye bağlanma referandumuna hazırlanacak.

Güney Osetya Parlamentosunun yeni Başkanı Anatoli Bibilov, oluşumunun tamamlanmasının ardından ülke parlamentosunun, Güney Osetya’nın Rusya’ya bağlanmasıyla ilgili halk oylaması hazırlıklarına başlayacağını açıkladı.

 

Güney Osetya parlamentosu seçimleri sürecinde Birleşik Osetya partisinin seçim kampanyasında verilen vaat ‘Güney ve Kuzey Osetya’nın Rusya devleti içinde birleşmesinin sağlanması’ oldu.

 

Güney Osetya Parlamentosu Başkanı Anatoli Bibilov “ Sloganlarımızdan vazgeçmiyoruz, bu konuya ikili bir yaklaşım olmayacak. Konu referanduma taşınacak, ancak bu konuyla tam oluşmuş, kenetlenmiş, çalışan bir parlamento ilgilenmeli” dedi.

 

Bibilov’un ifadesine göre, şu anda komite ve sürekli komisyonların oluşturulmaları yönünde çalışmalar sürüyor. Bibilov üç parlamento başkan yardımcısının seçildiğini kaydetti.

 

Bibilov “ Tüm partilerle istişareler yapacağız, komite başkanları ile ortak kararlar alacağız. Bize kenetlenmiş bir parlamento lazım” dedi.

 

Güney Osetya sosyo-ekonomik gelişimiyle ilgili çalışmalarda bulunan RF Devlet Başkanı Yardımcısı Vladislav Surkov 23 Haziranda Shinval’de yeni ülke parlamentosu ile bir araya geldi. Bu görüşmede Güney Osetya’nın Rusya’ya bağlanması konusu ele alınmadı. Rusya devlet başkanının yardımcısı Surkov’un yakın çevresinden bir kaynağın ifadesine göre, Surkov referandum fikrinin henüz tam olarak hazırlanmadığını ve Rusya ile uzlaşılmadığını düşünüyor.

 

Kavkazki Uzel,AjansKafkas