G. Osetya devlet başkanı adayı Bibilov, seçim programını özetledi

Tshinval/Ajans Kafkas – Güney Osetya’da 13 Kasım’da yapılacak devlet başkanlığı seçimlerinde aday olan Anatoli Bibilov, seçimleri kazanması halinde yolsuzluğa karşı amansız bir mücadele başlatacağı vaadinde bulundu.

 

14 Ekim’de düzenlediği basın toplantısında Bibilov, seçimleri kazanması halinde yolsuzlukla amansız bir mücadele başlatacağını, bunu Güney Osetya ve Rusya güvenlik organları arasında imzalanan anlaşmalar yardımıyla, yolsuzluk suçlarının sert bir şekilde cezalandırılması ile yapmayı düşündüğünü ifade etti.

 

Anatoli Bibilov “Öncelikli olarak, bürokratların tüm gelirlerini şeffaf hale getirmek gerekiyor. Tüm bürokratların gelirlerini belgeli olarak açıklaması gerekir, üstelik ülke dışındaki mülkiyetleri de sayılarak. Bunun için Rusya Federasyonu’nun ilgili birimleri ile çeşitli anlaşmalar yapacağız. Aynı zamanda rüşvet ve yolsuzluk suçları için cezai yaptırımların arttırılması gerekiyor. Yönetimin üst kademelerini yıpratan, halkı kendi temsilcilerine ve geleceğine güvensizliğe sürükleyen yolsuzlukla mücadele, yeni devlet başkanının en önemli hedeflerinden  biri olacak. Kanun herkes için aynı, normal bir vatandaş için de, bakan için de. İhlal mi etti, mahkeme ve hapis. Bizim dokunulmazlığımız olmayacak.

 

Güney Osetya devlet başkanlığı adayı, şu anki Acil Durumlar Bakanı Anatoli Bibilov, son zamanlarda medyada yer alan suçlamaları da yalanladı. Bibilov “Bugün devlet başkanlığı adayı olmamdan ötürü elbette belirli güçler buna karşı hareket edecek. Şu anda isim vermek istemiyorum. Şahsıma yönelik bu ilgi aksine bana ilham veriyor. Her şeyin konuşulması mümkün. Ama eğer yazılanlar doğru olsaydı, Rusya Acil Durumlar Bakanı Sergey Şoyga ve RF devlet başkanlığı Genel Sekreteri Sergey Narışkin benimle görüşürler miydi? Tüm yazılanlar bana çamur atmak isteyen kirli ellerin karalama kampanyaları. Benim bu olaylarla hiçbir ilgim yok” dedi.

 

Basın toplantısında, Moskova’nın himayesinde olduğu ve Eduard Kokoyti’in resmi halefi olduğu yönündeki iddiaları değerlendirmesi istenen Anatoli Bibilov, bu soruları şu şekilde yanıtladı: “Şu anki devlet başkanına ve Birlik partisine beni başkanlığa aday göstermeleri ve desteklemelerinden ötürü teşekkür ediyorum. Ancak Rusya neden Anatoli Bibilov’dan yana diye konuşulmaya başladığında, peki neden ondan yana olmasın sorusu ortaya çıkıyor? Zira 2008’de bir bağımsız bir devlet olarak kalmamız için özellikle Rusya yardım etti, özellikle Rusya devletimizin gelişimi için para koyuyor, o zaman böyle stratejik bir partner neden adaylardan birini tercih etmesin ki? Şuna dikkat edin; Rusya ‘şu benim adayım, gelin hepiniz ona oy verin’ demiyor. Bütün açıklamalarda seçimin halka ait olduğunun altını çiziyor. 13 Kasım’da halk seçimini yapacak, adaylardan biri olarak bana karşı belirli bir sempati olması Rusya’nın kendi hakkı. Büyük bir şükranla bu desteği kabul ediyorum. Bu sadece güven değil, Güney Osetya halkı ve Rusya’ya karşı büyük bir sorumluluk. Eğer ben kazanırsam, bu güveni haklı çıkarmak, insanların yarın ‘evet gerçekten biz, bizi ileri götüren birini seçtik’ demeleri için her şeyi yapmalıyım. İşte en önemlisi bu” diyerek soruya cevap verdi.

 

Bibilov, devlet başkanı olarak seçilmesi halinde, öncelikli hedefler arasında ülkenin yeniden inşa edilmesini saydı. Bibilov “Bizim en kısa zamanda yapmamız gereken şey, ülkenin yeninden inşasını tamamlamak, insanlara ev inşa etmek. Daha sonra ülkenin sosyo-ekonomik gelişimine geçmeli. Alt yapıyı yeniden inşa etmeli, iş yerleri kurmalı, bu konuda en fazla ilginin konut ve iş sağlanması gereken gençlerimize yönelik olması gerekiyor. Tüm bunlar sonuç olarak, Güney Osetya’nın borç alan değil kendi kendine yeten bir cumhuriyet olmasına ulaştırmalı.” dedi. OSRDY/ÖZ/YA