Cioyeva Yüksek Mahkeme kararını temyize götürdü

Tshinval/Ajans Kafkas – Alla Cioyeva, galip geldiği devlet başkanlığın seçimlerinin iptali yönündeki Güney Osetya Yüksek Mahkemesi kararına itiraz etti.

Güney Osetya Başkanı Atsamaz Biçenov, dün akşam yaptığı açıklamasında “Bugün mesai saati bittiği için şikayetin kayıt işlemi 1 Aralıkta yapılacak ve şikayet usule uygun süre içinde incelenecek” dedi.

Dün Devlet Başkanı Eduard Kokoyti ve devlet başkanlığı adayları arasında yapılan görüşmede Cioyeva, Kokoyti’den Yüksek Mahkemenin kararını hükümsüz kabul etmesini ve tüm Yüksek Seçim Kurulu üyelerince imzalanmış olan seçim sonucu protokolünü kendisine vermesini istedi. Bu taleplerinin yerine getirilmesine karşılık Cioyeva, protesto eylemlerine son verme vaadinde bulundu.

Akşam saatlerinde de Cioyeva taraftarları hükümet binası önünde Yüksek Mahkeme kararının iptali talebiyle mitinglerine devam ettiler.

Adaylardan Anatoli Bibilov, muhalifi Alla Cioyeva’ya oy veren seçmenlerin korkutulduğunu ve satın alındığını iddia ediyor. Bibilov “İnsanlar satın alındı ve korkutuldu. Mahkeme de tüm bunları göz önünde bulundurdu” dedi. KU/ÖZ/YA