Cioyeva taraftarları yeni seçimleri boykot edecek

Tshinval/Ajans Kafkas – Alla Cioyeva, kendisine destek veren seçmenlerin yeniden sandık başına gitmeyeceğini, böylelikle seçimlerinin tekrarlanması halinde geçerli sayılamayacağını söyledi.

Cioyeva’nın zaferiyle sonuçlanan devlet başkanlığını seçim sonuçlarının iptali üzerine başlayan protestolar dün gece de devam etti. Cioyeva taraftarları dün gece de Tshinval’de hükümet binası yakınlarında eylemde idi.

Güney Osetya Devlet Başkanı Eduard Kokoyti dün Cioyeva’nın ülkede yapılması kararlaştırılan yeni seçimlere katılması gerektiğini ifade etmiş ve Cioyeva taraftarlarının takip edilmeyeceğini açıkladı.

Kokoyti “Alla Cioyeva’nın Mart 2012’de yapılacak devlet başkanlığı seçimlerinde aday olma imkanına sahip olması gerektiğini düşünüyorum. Bu benim şahsi düşüncem, nihai kararı Yüksek Mahkeme söyleyecek. Ben, bugün Alla Cioyeva’ya destek için miting yapan hiç kimsenin takibe maruz kalmayacağı sözü veriyorum. Örneğin dün üzerinde silah bulunan birkaç Alla Cioyeva taraftarı gözaltına alındı, ancak silahları alındıktan sonra benim talimatım üzere serbest bırakıldılar” dedi.

Alla Cioyeva ise, şimdilik kimseden kendisine bir öneri gelmediğini, ancak her halükarda kazanmış olduğu seçimleri reddederek yeni seçimlere katılmayı kabul etmeyeceğini ifade etti. Cioyeva “Benim için oy kullanan 17 bin kişi de artık seçimlere katılmayacak. Onlar bana defalarca artık kimse için oy kullanmayacaklarını söylediler” dedi ve böylelikle yapılacak yeni seçimlerin geçersiz olacağını belirtti.

Cioyeva ayrıca, kazanmış olduğu seçim sonuçlarının tanınmaması halinde, 25 Mart 2012’de taraftarları ile Tshinval caddelerinde olmayı düşündüklerini açıkladı. Cioyeva’nın düşüncesine göre, yeni seçimlerin hiçbir anlamı yok, çünkü yönetim 38 bin seçmenin olduğu bir ülkenin 17 bininin düşüncesini tanımadı.

Cioyeva, aynı zamanda Rusya vatandaşı olan binden fazla taraftarının 4 Aralık’ta yapılacak Duma seçimleri de dahil olmak üzere artık hiçbir seçime katılmayı düşünmediğini kaydetti. KU/ÖZ/YA