Anatoli Bibilov başkan adaylığını kabul etti

Tshinval/Ajans Kafkas – Güney Osetya Acil Durumlar Bakanı Anatoli Bibilov, Devlet Başkanı Eduard Kokoyti’nin başkanlık seçimlerinde aday olması önerisi kabul etti.

Kokoyti 2 Eylül’de yaptığı açıklamasında, devlet başkanlığı seçimlerinde Başsavcı Taymuraz Hugayev ve Acil Durumlar Bakanı Anatoli Bibilov’un adaylığını destekleyeceğini ifade etmişti. Dün Anatoli Bibilov ile görüşen Kokoyti, “Tecrübeniz, kişisel özellikleriniz ve ülkemizin bağımsız bir devlet olarak inşa edilmesi görevine aktif katılımlarınızı göz önünde bulundurarak, devlet başkanlığına adaylığınızın uygun olacağını düşünüyorum” dedi.

Kokoyti’nin önerisini kabul eden Bibilov, Kokoyti’nin misyonunu devam ettirmek için elinden gelen her şeyi yapacağını açıkladı.

Dün Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Dmiti Medvedev, Taymuraz Hugayev ve Anatoli Bibilov’un Dostluk Nişanı ile ödüllendirilmesi konusunda bir karar imzaladı. Her iki isim de bu nişana, Rusya ve Güney Osetya ilişkilerinin gelişimine büyük katkılarından ötürü layık görüldü.

Kokoyti’nin ikinci dönem devlet başkanlığı görev süresi sonbaharda bitiyor. Güney Osetya’da 13 Kasım’da devlet başkanlığı seçimleri yapılacak. Devlet başkanlığı seçimleri ile birlikte, Rusça’ya da Osetçe’nin yanında resmi dil statüsü verilmesine ilişkin bir referandum yapılacak. KU/ÖZ/YA