Alla Cioyeva, Kuzey Osetya Başkanından görüşme talep etti

Tshinval/Ajans Kafkas- Güney Osetyalı muhalif lider Alla Cioyeva dün Kuzey Osetya Başkanı Taymuraz Mamsurov’la görüşmek istediğini bildirdi.

Cioyeva, Mamsurov’a hitaben yadığı mektupta, “Güney Osetya Cumhuriyeti devlet başkanlığı seçim kampanyası döneminde, Kuzey Osetya’da yaşayan seçmenlerin büyük bir bölümü iradesini özgürce göstermekten mahrum bırakıldı, aktif destekçilerimden çoğu bir anda suçlu durumuna düşürüldüler. Sizinle, asılsız suçlarla gözaltına alınmış ve tutuklanmış olan ve halen izinsiz yürüyüş organize etmekle yargılanan arkadaşlarımın durumunu görüşmek istiyorum” ifadelerine yer verdi.

Cioyeva yanlısı beş kişi; Vladislav Hugayev, Vladislav Kaloyev, Soslan Kokoyev, Robert Tabuyev, Taymuraz Gagloyev uyuşturucu ve silah bulundurmanın da dahil olduğu çeşitli suçlamalarla bir buçuk ay önce gözaltına alındı. Gözaltına alınanların yakınları, gözaltıların siyasi nedenlerle gerçekleştirildiğini ve suçlamaların asılsız olduğunu ifade ediyorlar.

Vladikavkaz’da 30 Aralık’ta gözaltına alınanların yakınları ve arkadaşlarınca bir eylem yapıldı. Şehir yönetiminin izin vermediği mitingde 27 kişi gözaltına alınmış, bunlardan dördü, 5 ila 15 günlük hapis cezasına çarptırılmıştı. RE/ÖZ/YA