Yevkurov’la 5 yıl daha, Abtulatipov’la yeni bir dönem

Dağıstan ve İnguşetya’da başkanlık oylaması yapıldı, Abtulatipov ve Yevkurov beklendiği gibi yerlerini korudu.

 

İnguşetya Parlamento Başkanı Muharbek Didigov, başkanlık oylamasının sonuçlarını açıkladı. Yunusbek Yevkurov 25 oyla bir dönem daha devlet başkanlığı koltuğunda oturmaya hak kazandı. Başkanlık görev süresi beş yıl. Yevkurov’un rakiplerinden Adil Rusya İnguşetya teşkilatı başkanı Urushan Yevloyev milletvekillerinden 2 oy alırken, parlamento başkan yardımcısı Magomed Tatriyev’e oy çıkmadı.

 

Dağıstan’da da beklenen oldu ve Ramazan Abdulatipov rahat kazandı. Birleşik Rusya, Adil Rusya, Komünist Parti, Rusya Yurtseverleri ve Sağ Etken partilerinin adayı Abtulatipov, önceki devlet başkanı Magomedsalam Magomedov’un Ocak ayında istifası üzerine Putin tarafından geçici olarak devlet başkanlığı görevine atanmıştı. Abtulatipov, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Malik Bagliyev ve İnsan Hakları Yetkilisi Ummupazil Omarova karşısında 88 oyun 86’sını aldı.

 

2012’de Rusya Federasyonu’nu oluşturan cumhuriyet ve bölgelerin liderlerinin doğrudan halk seçimiyle göreve gelmesini öngören kanun kabul edildi. Ancak daha sonra Kafkasya’da atama sisteminin devam etmesi için seçim kanununda yeniden değişiklik yapıldı ve bölge parlamentolarına seçimleri iptal etme yetkisi verildi. Şu ana kadar sadece İnguşetya ve Dağıstan’da uygulanan bu sisteme göre, siyasi partiler RF devlet başkanına en fazla üç isimden oluşan adaylarını sundu, ardından Putin listelerde yer alan isimlerden üçünü seçerek yerel parlamentolara iletti. Daha sonra da Dağıstan ve İnguşetya parlamentoları seçimini yaptı.

 

Kafkasya’da başkanlık oylamalarının olduğu bugün Rusya’nın başkenti Moskova’da belediye başkanlığı seçimleri yapıldı. Oy verme işlemi kısa süre önce sona erdi.

AjansKafkas