Tıpçılar sırla gidip sırla geldiler

Hasavyurt/Ajans Kafkas – Dağıstan’ın Hasavyurt kentinde 37 gün önce kayıplara karışan Tıp Fakültesi öğrencisi üç genç sağ-salim bulundu. Ancak gençler başlarından geçenlere dair inandırıcı bilgiler vermek yerine ‘polis patentli’ olduğu her halinden belli gerekçeler sıraladı.

Buna göre gençler ne sanıldığı gibi namazında-niyazında Müslüman oldukları için güvenlik güçleri tarafından kaçırıldı ne de direnişçilere katıldı. Gazetecilere sundukları senaryoya göre, gençler sınıflarında tutuklanan biri tarafından polise direnişçi diye gammazlanmıştı. Bunu öğrenen gençler polisin eline suçsuz yere düşmekten korkup saklanmayı tercih etti.

Aileleri Dağıstan Devlet Başkanı Mukhu Aliyev ile görüşüp çocuklarının bulunması için yardım isterken polis de nihayetinde arayıp-tarayıp gençleri saklandıkları yerde ortaya çıkardı. Dağıstan Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı Organize Suçlarla Mücadele Şubesi, Marat Aşurbekov, Gaci Fataliyev ve Ruslan Ramazanov’un 13 Aralık’ta saklandıkları yerde bulunup gözaltına alındığını ve ifadelerinin alınmasının ardından bırakıldıklarını açıkladı. Dağıstan İçişleri de, güvenlik güçlerinin gençlere yönelik herhangi bir suçlamalarının da olmadığını belirtti. Gençlerin tutuklu birinin silahlı örgüte üye olduklarına dair ifadesini nasıl öğrendikleri, neden ailelerine haber vermedikleri, nereye saklandıkları ve bu süre içinde neler yaptıkları ise meçhul. KU/ÖZ/FT