Memorial: Zarema Bagavutdinova siyasi tutukludur  

Memorial on yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanacak olan Dağıstanlı insan hakları savunucusu Zarema Bagavutdinova’yı siyasi tutuklu olarak görüyor.

 

Memorial insan hakları merkezi, güvenlik güçlerinin işlediği suçları açığa çıkarması nedeniyle hedef seçilen ve silahlı örgüt üyelerine yardımla suçlanan ‘Savunma’ insan hakları örgütü üyesi Zarema Bagavutdinova’yı siyasi tutuklu olarak tanıma kararı aldı.

 

Zarema Bagavutdinova (daha önce soyadı Bagautdinova olarak geçiyordu) Buynaks’da 4 Temmuz’da gözaltına alındı, 6 Temmuz’da mahkeme tarafından hakkında tutuklama kararı alındı. Mahkemenin, evinde silah ve patlayıcı bulunan iki kişinin ifadelerine dayanarak tutuklama kararı aldığı, hakkında silahlı örgüt üyelerine yardım suçlaması yapıldığı ve 10 yıla kadar hapis istemiyle yargılanacağı kaydedildi.

 

20 Kasım’da dava incelenmek üzere Buynaks şehir mahkemesine gönderildi. 18 Aralık’ta yapılan ön oturumda mahkeme, Bagavutdinova’nın tutukluluk süresinin iki ay uzatılmasına ve dava sürecinin kapalı yürütülmesine karar verdi.

 

Bagavutdinova’yı siyasi tutuklu olarak gören Memorial İnsan Hakları Merkezi konuyla ilgili açıklamasında “Bagavutdinova’nın sahte delillere tutuklandığını ve barışçıl sosyal faaliyetlerinden dolayı hedef seçilerek haklarının ihlal edildiğini düşünüyoruz” ifadelerine yer verdi.

 

Memorial üyesi, ‘sıcak noktalar’ organizasyon programı başkanı Oleg Orlov katıldığı bir toplantıda, ‘Savunma’ örgütünün tamamen yasal çerçevede çalıştığını, Bagavutdinova’nın Mayıs 2013’ten beri güvenlik güçlerince Buynaks’ta işlenen suçları açığa çıkarak kaynak olduğunu vurgulamıştı.

 

Bagavutdinova ayrıca mahkeme tarafından, 6 Mayıs’ta Buynaks’taki bir terörle mücadele operasyonuna engel olmaktan para cezasına çarptırıldı. Bagavutdinova, operasyonda havaya uçurulmadan önce evde yapılan aramayı cep telefonuyla kaydetmeye çalışırken polisler tarafından gözaltına alınmıştı.

 

AjansKafkas