Mahaçkale’de yasa dışı gözaltı

Dağıstanlı kadın eşinin kanunsuz şekilde gözaltına alındığını açıkladı ve insan hakları örgütlerinden yardım istedi.

 

Eşi Arslan Duruşev’in yasa dışı şekilde gözaltına alındığını kaydeden Mahaçkale’li Fatima Kaziyeva Savunma insan hakları örgütüne başvuruda bulundu.

 

Fatima Kaziyeva’nın ifadelerine göre, silovikler Nasrudinov Caddesindeki çok katlı bir binayı 10:30’da çevreledi. Önce yan bloğa girdiler, sonra Duruşev’in dairesinin olduğu bloğa girdiler, bütün dairelerin kapılarını çalmaya başladılar. Sıra kendilerine geldiğinde, tek odalı eve iki komşu çağrıldı. Ardından güvenlik güçleri aramaya başladı.

 

Kaziyeva, “Arama esnasında evde 10-15 polis vardı. Tanıkların ne olup bittiğini anlamasına imkan yoktu. Kanepenin çekmecesine patlayıcı bulunan bir paket bırakıp, sonra da onu bulmuş gibi yaptılar” dedi.

 

Polisler Kaziyeva’ya eşini Lenin emniyetine götüreceklerini söyledi, ancak kadın emniyete gittiğinde nöbetçi polis Duruşev’in kendilerine getirilmediğini söyledi. 7 Eylül akşamı nöbetçi savcılık, insan hakları örgütü Savunma ve medya organlarına yazılan yazıların ardından Arslan’ın Lenin emniyetinde olduğu bildirildi.

 

Kaziyeva, 1981 doğumlu eşi Arslan Duruşev’in selefi olduğunu, daha önce güvenlik organlarıyla hiçbir sorun yaşamadığını ve hakkında herhangi bir suç kaydı bulunmadığını belirtti.

 

Selefi camisi olarak görülen Kotrova Caddesindeki cami cemaatinden adının açıklanmasını istemeyen bir vatandaş, son birkaç gündür polis ekiplerinin Mahaçakale’de selefilerin evlerine baskınlar düzenlediğini kaydetti.

 

Kavkazki Uzel, AjansKafkas